Kilkuset naukowców, ekspertów i analityków przez trzy wrześniowe dni będzie się zastanawiało się nad genezą, obecną sytuacją i perspektywą Białorusi, znajdującej się między polityczną i gospodarczą, a przede wszystkim cywilizacyjną rywalizacją Wschodu i Zachodu.
Siódmy Międzynarodowy Kongres badaczy Białorusi odbędzie się 15-17 września w Warszawie, – poinformował komitet organizacyjny imprezy. Głównym partnerem akademickim z polskiej strony będzie Collegium Civitas.
Tradycyjnie, Kongres gromadzi około 500 naukowców i ekspertów z Białorusi i innych krajów. Oprócz paneli dyskusyjnych i prezentacji przewidziane jest wręczenie nagród dla najlepszych prac naukowych opublikowanych w latach 2015 i 2016.
Do 10 marca br. organizatorzy przyjmują wnioski o utworzenie sekcji panelistów z różnych dzidzin nauki, a także zbierane są nominacje do nagrody Kongresu na najlepszą publikację naukową. Ostateczna lista sekcji będzie znana przed 20 maja, zas wstępny program kongresu poznamy dopiero 15 sierpnia.
Międzynarodowy Kongres naukowców Białorusi został zorganizowany 6 października 2010 roku w Kownie, na spotkaniu z przedstawicielami białoruskiej i litewskiej społeczności akademickiej. Jego inicjatorami był instytut „Sfera Polityczna”, Instytut Wielkiego Księstwa Litewskiego i Uniwersytet Witolda Wielkiego. Jego zakres obejmował wszystkie aspekty kształtujące współczesne państwo białoruskie — gospodarkę, politykę, oświatę i naukę, socjologię oraz historię.
Symbolicznie i tradycyjnie Kongres odbywał się na kowieńskim Uniwersytecie Witolda Wielkiego, którego białoruskie imię „Vitovt” stało się dziś symbolem białoruskich pretensji do spuścizny Wielkiego Księstwa Litewskiego.
Choć pretensje te, wydaje się, muszą konfrontować z litewskim spojrzeniem na historię, jednak według niektórych panelistów, mają one za cel głównie przeciwstawiać się wielkomocarstwowej polityce Rosji, która traktuje Białoruś podmiotowo, a naród białoruski, jako grupę etniczną w leksykonie włodarzy Kremla określanych „bratnim słowiańskim narodem, prawie Rosjanami”.
Celem Kongresu jest rozwój środowiska naukowego, analityków i ekspertów, a także promowanie lepszego zrozumienia Białorusi w społeczności akademickiej i także wśród społeczeństwa kraju, regionu i świata. Poprzednie kongresy odbyły się w Kownie, w tym roku po raz pierwszy białoruscy naukowcy spotkają się w Warszawie.
Głównym partnerem akademickim po stronie polskiej będzie Collegium Civitas.
Kresy24.pl
1 komentarz
Polak z Białorusi
17 stycznia 2017 o 07:11Bardzo wymówno-wyraziste zdjęcie w tytule. W ogóle wyraża uświadomienie przez większość białorusinów terazniejszej tak zwanej władzy białoruskiej, która takiej nie jest. Biedacy nie rozumieją, że naczelnik reżymu na Białorusi jest właśnie naigroźniejszym wrogiem i niszczycielem wszystkieko białoruskiego,wszelkiej białoruskości…