
Collage z fot: W.Szarifulin – RIA Novosti
“Druga armia świata” została bez majtek.
Władimir Putin wręczył z wielką pompą na Kremlu ordery Złotej Gwiazdy “bohaterom specjalnej operacji wojskowej” na Ukrainie. Przy okazji “wielki geopolityk” wygłosił kilka tradycyjnych banałów o tym, że “operacja ta przebiega ściśle zgodnie z planem”, a rosyjskie wojsko wykazuje “wyjątkowe męstwo i profesjonalizm”.
Jednak nawet rosyjscy z-blogerzy nie zostawiają ostatnio na dowództwie własnej armii suchej nitki. Kilka dni temu jeden z nich, Jurij Podolaka przyznał na kanale Metametryka, że w czwartym roku wojny “niezwyciężona armia rosyjska” nie jest nawet w stanie zapewnić swoim żołnierzom slipów i skarpet.
“To po prostu szok! Jak to możliwe?” – pyta z-bloger, cytowany przez Moscow Times i ujawnia, że całe osobiste wyposażenie, które trafia do żołnierzy, pochodzi niemal wyłącznie z organizowanych przez wolontariuszy zbiórek.
Jednak ofiarność obywateli w ostatnim czasie znacznie zmalała, więc teraz za umundurowanie, jedzenie, leki, a nawet drony i quady muszą często płacić sami żołnierze. Jego słowa potwierdza inna z-blogerka Anastazja Kaszewarowa, która od dawna wozi żołnierzom dary ze zbiórek.
Natomiast o prawdziwych stratach armii rosyjskiej na Ukrainie nie mówią nawet oni, o Ministerstwie Obrony, czy Putinie nie wspominając. Według szacunków ekspertów wojskowych The Economist, dotychczas zginęło lub zostało rannych 1,35 mln Rosjan. Dla porównania: Amerykanie stracili we Wietnamie 58 tys., a w czasie całej II wojny światowej 405-418 tys.
Ale spróbujcie powiedzieć to głośno w Rosji. “To kłamstwo i oszczerstwo!” – zagrzmiałaby propaganda i dostalibyście 10 lat odsiadki za “dyskredytację armii i ekstremizm”.
A może rosyjscy blogerzy niepotrzebnie czepili się tych majtek, które właśnie spadły z armii rosyjskiej, obnażając jej mizerne “wyposażenie”. Przecież w zamierzchłych czasach Piktowie szli do ataku na Rzymian zupełnie nago i z dzikim wyciem, wywołując tym spory postrach. Może armia rosyjska też wykorzysta tę metodę, przekuwając w ten sposób brak majtek na sukces militarny?
Zobacz także: Bitwa o miasto: czyszczą ich do zera! “Nowa, zaskakująca taktyka”.
KAS










2 komentarzy
Adrian
11 grudnia 2025 o 14:18Lepsze rozwiązanie niż praktykowane w SZU i wielokrotnie skarcone Iskanderem wręczanie nagród w strefie przyfrontowej
TL
11 grudnia 2025 o 14:26im wiecej jest wybijanych bezmózgich orgów kremlowskich
tym lepiej dla świata