11 lipca, w 70. rocznicę wołyńskiej Krwawej Niedzieli ulicami Warszawy przejdzie Marsz Pamięci. Jego zakończeniem będzie wspólne wysłuchanie Koncertu Pamięci na Placu Zamkowym.
– Od początku społeczne obchody nie pasowały władzy. Wszelkimi sposobami próbuje ona nie dopuścić do nadania tym uroczystościom dużego znaczenia, marginalizuje jako obchody obywatelskie, które przeciwstawia spektaklowi rządowemu z udziałem Prezydenta na Skwerze Wołyńskim w stolicy – mówi Ewa Szakalicka z Federacji Organizacji Kresowych, koordynatorka obchodów 70. rocznicy Zbrodni Wołyńskiej, dziennikarka.
Zwraca uwagę, że inicjuje się podobne inicjatywy w tym samym czasie w różnych miastach, co w efekcie będzie ma znaczenie lokalne, ale osłabia wymowę centralnych uroczystości warszawskich i dodaje, że rodziny ofiar, świadków, towarzystwa kresowe zostały odcięte od środków publicznych przeznaczonych na obchody rocznicy Zbrodni Wołyńskiej, a kolejne wnioski o dofinansowanie zostają rozpatrywane negatywnie.
– Od 25 lat uczestniczę w ruchu kresowym. Zawsze, kiedy zagrożeniem dla władzy było zjednoczenie środowisk kresowych, były on rozbijane, a z liderów robiono ekstremę, która nie pasuje do polityki wschodniej. (…) Teraz stawką znów jest solidarność ludzi, a tego władza nie zniesie. Kresowianie uwierzyli, że mogą przyjechać do Warszawy i razem zamanifestować w obronie pamięci i godności rodzin – mówi dziennikarka.
Apeluje o pomoc w znalezieniu brakującej kwoty na wykonanie Koncertu Pamięci „Kres Kresów…” Krzesimira Dębskiego, którego rodzina też została wymordowana 11 lipca 1943 roku w Kisielinie na Wołyniu.
Kontakt: Ewa Szakalicka, Społeczny Komitet Organizacyjny Obchodów Rocznicy 11 Lipca (tel. 609 963 763).
____________________________________________________________
PROGRAM OBYWATELSKICH OBCHODÓW 70. ROCZNICY LUDOBÓJSTWA NA WOŁYNIU I W MAŁOPOLSCE WSCHODNIEJ 11 LIPCA 2013 r. W WARSZAWIE
12:00 Msza św. w kościele pod wezwaniem św. Aleksandra na Pl. Trzech Krzyży w Warszawie.
13:30 Marsz Pamięci z Pl. Trzech Krzyży, ul. Nowym Światem, ul. Krakowskim Przedmieściem do Pl. Zamkowego. Złożenie kwiatów pod tablicą pamiątkową umieszczoną na Domu Polonii ul. Krakowskie Przedmieście 64, przemówienia okolicznościowe, zaprezentowanie stowarzyszeń kresowych, zaproszenie do udziału w imprezach towarzyszących.
16:00 Koncert Pamięci – część artystyczna na zakończenie zgromadzenia publicznego. Tłem dla wykonania dzieła muzycznego będzie inscenizacja stworzona z przedwojennych fotografii Polaków, którzy w 1943 roku zostali pomordowani na Wołyniu i w Małopolsce Wschodniej. W ten sposób organizatorzy pragną ożywić pamięć o ofiarach.
18:00 zakończenie oficjalnych obchodów w Warszawie na Placu Zamkowym
Kresy24.pl
Dodaj komentarz
Uwaga! Nie będą publikowane komentarze zawierające treści obraźliwe, niecenzuralne, nawołujące do przemocy czy podżegające do nienawiści!