W związku z dyskryminacyjną polityką władz oświatowych Grodna wobec miejscowych Polaków, działacze Związku Polaków na Białorusi wystosowali apel do ministra edukacji o zaprzestanie ich prześladowania.
Konieczność interwencji u ministra edukacji Białorusi – w związku z dyskryminacją Polaków z Grodna, zgłosił na ostatnim posiedzeniu Rady Naczelnej ZPB w Białymstoku członek Rady Andrzej Poczobut.
Działacz zwracał uwagę na fakt, że władze oświatowe nie tylko wbrew woli rodziców zlikwidowały grupę polską w przedszkolu nr 83 w Grodnie, lecz także sztucznie ograniczają nabór uczniów do pierwszych klas Szkoły Polskiej w Grodnie.
– Wiąże się to z tym, że rodzice musieli przez całą noc czekać w kolejce, żeby zdążyć ze złożeniem podania o przyjęcie do pierwszej klasy w Polskiej Szkole, ale wielu z nich odmówiono przyjęcia podań, gdyż liczba miejsc w szkole dla pierwszoklasistów została ograniczona. I nie jest to zła wola administracji szkoły. Na organizowanie większej liczby pierwszych klas, (niż dwie) w Szkole Polskiej nie pozwala grodzieńskie kuratorium oświaty – ujawnił Poczobut podczas posiedzenia Rady Naczelnej ZPB.
Zdaniem członków Rady sytuacja ta jest krokiem ewidentnie nieprzyjaznym ze strony władz oświatowych wobec mieszkańców Grodna polskiego pochodzenia i wymaga interwencji na najwyższym szczeblu.
Andżelika Borys, jako inicjator akcji „Uczmy się polskiego!”, polegającej na informowaniu mieszkańców Grodna o możliwościach pobierania przez ich dzieci nauki języka polskiego w ramach państwowego systemu edukacji Republiki Białoruś stwierdziła, że zaproponuje grupie wolontariuszy, zaangażowanych w akcję „Uczmy się polskiego!”, dodatkowe zadanie – zbieranie podpisów pod listem do Ministra Edukacji Republiki Białoruś Michaiła Żurawkowa. Mieszkańcy Grodna wnioskują w nim o zapewnienie przez resort, przestrzegania białoruskiej Konstytucji oraz zobowiązań międzynarodowych Republiki Białoruś w zakresie zagwarantowania przedstawicielom polskiej mniejszości narodowej pobierania nauki w języku ojczystym.
– Wolontariusze, którzy już rozdają ulotki z informacją o tym, jak rodzice mogą wyegzekwować od administracji szkół i władz oświatowych Grodna zakładanie nauki języka polskiego w szkołach, do których uczęszczają dzieci grodnian, chętnie się podjęli misji zbierania podpisów pod listem do Ministra Edukacji RB – mówi portalowi Znadniemna.pl Andżelika Borys.
Przewodnicząca Rady Naczelnej ZPB zwraca się z prośbą do wszystkich nieobojętnych wobec sytuacji, dyskryminującej mniejszość polską na Białorusi w zakresie nauczania języka polskiego, do włączenia się w akcję zbierania podpisów pod listem do ministra.
Kresy24.pl za znadniemna.pl
Dodaj komentarz
Uwaga! Nie będą publikowane komentarze zawierające treści obraźliwe, niecenzuralne, nawołujące do przemocy czy podżegające do nienawiści!