„Przed wylotem do USA Prezydent Andrzej Duda rozmawiał z Prezydentem Litwy Gitanasem Nausedą na temat bezpieczeństwa w naszym regionie. Przywódcy uzgodnili, że Prezydent Duda podczas spotkania z Prezydentem USA Donaldem Trumpem ma w imieniu obu krajów zaapelować o wzmocnienie obecności wojsk USA w Europie” – poinformowała Kancelaria Prezydenta RP.
O konsultacjach poinformował też prezydent Litwy Gitanas Nauseda. „Ważna telekonferencja z prezydentem Polski Andrzejem Dudą o sprawach bezpieczeństwa przed polską wizytą w Waszyngtonie. Obaj zgodziliśmy się, że więcej niż mniej amerykańskich wojsk w Europie zwiększy nasze regionalne bezpieczeństwo. Litwa i Polska należą do krajów wydających 2 proc. PKB na obronę i ciężko pracują ręka w rękę w walce z historycznym rewizjonizmem” – napisał na portalu społecznościowym.
Important telco w/@AndrzejDuda @prezydentpl on security & defense before 🇵🇱 visit to Washington.We both agree that more not less 🇺🇸 troops in Europe would increase our regional security. 🇱🇹&🇵🇱 belong to 2% GDP for defense club and work hand in hand to fight historical revisionism pic.twitter.com/lgmjlhxihk
— Gitanas Nausėda (@GitanasNauseda) June 22, 2020
Wtóruje mu szef Gabinetu Prezydenta RP Krzysztof Szczerski, który powiedział, że prezydent Litwy poprosił Andrzeja Dudę o przedstawienie podczas spotkania w Waszyngtonie z Donaldem Trumpem stanowiska obu krajów dotyczącego bezpieczeństwa w naszym regionie. Prezydent Duda ma też zaapelować – w imieniu obu krajów – o wzmocnienie obecności wojsk USA w Europie.
Podczas rozmowy przywódcy Polski i Litwy poruszyli też kwestię rosyjskiej polityki rewizjonizmu historycznego. Według ministra Szczerskiego ocena takiej polityki obu prezydentów jest zgodna. Pokreślili oni, że procesy fałszowania historii są istotne nie tylko dla obu państw, lecz także dla ich sojuszników na Zachodzie. Podczas rozmowy uzgodniono także, że bezpieczeństwo energetyczne jest i pozostanie we wspólnym zainteresowaniu obu krajów.
Jednocześnie minister Szczerski dodał, że trwają rozmowy z władzami Ukrainy przed wizytą. Jako przykład poinformował o swojej rozmowie z zastępcą szefa administracji Prezydenta Ukrainy odpowiedzialnym za sprawy zagraniczne Ihorem Żowkwą. – Rozmowy ze stroną ukraińską są podobne do tych prowadzonych ze stroną litewską. Ze strony ukraińskiej pojawiła się prośba, żeby poruszyć w rozmowie z Prezydentem USA problem bezpieczeństwa na Ukrainie i fakt, że Ukraina chce rozwijać współpracę z NATO i USA – powiedział Krzysztof Szczerski.
Prezydent Polski rozmawiał też z sekretarzem generalnym NATO Jensem Stoltenbergiem. Jak informuje szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego, Paweł Soloch, Andrzej Duda „przekazał sekretarzowi generalnemu, że podczas rozmowy z Prezydentem Donaldem Trumpem poruszy temat polsko-amerykańskiej współpracy obronnej, będącej elementem wzmacniania relacji transatlantyckich. Zaznaczył przy tym, że Polsce zależy na jak największym zaangażowaniu Stanów Zjednoczonych w bezpieczeństwo Europy oraz stałym wzmacnianiu potencjału odstraszania i obrony Sojuszu Północnoatlantyckiego”. – Na zakończenie rozmowy Sekretarz Generalny podziękował Prezydentowi Dudzie za znaczne zaangażowanie Polski we wspieranie sojuszników oraz partnerów NATO w walce pandemią koronawirusa. Z inicjatywy Prezydenta Andrzeja Dudy w ostatnich miesiącach Polska, w ramach operacji NATO, przekazała m.in. na Bliski Wschód i na Bałkany pomoc w postaci środków ochronnych – powiedział Paweł Soloch.
„Dobra rozmowa z prezydentem Polski Andrzejem Dudą o odpowiedzi NATO naCOVID-19 i przygotowaniach na możliwą drugą falę pandemii. Rozmawialiśmy o kolektywnym bezpieczeństwie Sojuszu i wagi więzów transatlantyckich w nieprzewidywalnych czasach” – napisał z kolei na portalu społecznościowym sekretarz generalny NATO.
Good talk with @prezydentpl Andrzej Duda on #NATO’s response to #COVID19 & preparations for a possible second wave of the pandemic. We discussed the collective defence of the Alliance & the importance of the transatlantic bond in unpredictable times. pic.twitter.com/pWIKHzvifL
— Jens Stoltenberg (@jensstoltenberg) June 22, 2020
Oprac. MaH, prezydent.pl, twitter.com/jensstoltenberg, twitter.com/GitanasNauseda
fot. prezydent.pl
Dodaj komentarz
Uwaga! Nie będą publikowane komentarze zawierające treści obraźliwe, niecenzuralne, nawołujące do przemocy czy podżegające do nienawiści!