Protesty w Słonimiu i Baranowiczach. Organizatorzy aresztowani

20 marca 2017

Jak tu wierzyć władzy. Chwilę po zakończeniu protestu, który odbył się 19 marca w Słonimiu zatrzymano organizatora marszu. Stało się to mimo obietnic przewodniczącego komitetu wykonawczego, że nikt z protestujących nie zostanie ukarany za wyjście na ulice.

W niedzielę, na centralnym placu w Słonimiu zebrało się ok. 300 osób, by zaprotestować przeciwko złej sytuacji materialnej. Do zebranych wyszedł przedstawiciel lokalnych władz Aleh Targonski, rozmawiali prawie godzinę. Padła obietnica, że nikt z protestujących nie poniesie konsekwencji. Stało się inaczej. Wiktor Marczyk, który wziął na siebie rolę organizatora akcji w mieście nad Szczarą został zatrzymany.


Akcja miała się odbyć też w Baranowiczach, ale tam miejscowe służby zadziałały skuteczniej, zastraszając potencjalnych uczestników. Na plac wyszło tylko kilkadziesiąt osób. Przed rozpoczęciem protestu rozeszła się wieść, że zatrzymuje działaczy. Na chwilę obecną wiadomo, że aresztowano Ryhora Hryka z niezależnych związków zawodowych i Mikołaja Czarnausa z Białoruskiego Frontu Narodowego.

Przypomnijmy, od 17 lutego w różnych miastach Białorusi dochodzi do masowych protestów. Po raz pierwszy ludzie wyszli na ulicę w Mińsku, by dać wyraz niezgody na wejście w życie prezydenckiego dekretu Nr 3 tzw. „dekretu o pasożytnictwie”, nakładającego na osoby bezrobotne zapłacenia podatku. W reakcji na ogólne oburzenie społeczne, władza wycofała się na rok ze ściągania podatku, jednak to nie uspokoiło nastrojów społecznych. Ludzie nadal wychodzą na ulice, protestują przeciwko pogarszającej się sytuacji ekonomicznej, zwolnieniom z pracy, drożyźnie i niskim zarobkom. Wybrzmiewają też postulaty polityczne i hasła wzywające do przestrzegania praw człowieka. Od początku marca trwają zatrzymania uczestników i organizatorów demonstracji. Jak poinformowało ”, aresztowano już ponad 200 osób. Większość karana jest pozbawieniem wolności lub nakłada się na nie wysokie grzywny.


Kresy24.pl

 

Podziel się tym z innymi. Udostępnij na:

Komentarze nawołujące do przemocy, zawierające zniesławienia, wulgaryzmy, groźby karalne lub spam będą usuwane. Również wpisy osób podających nieprawdziwy email.

1 odpowiedź Protesty w Słonimiu i Baranowiczach. Organizatorzy aresztowani

  1. józef III Odpowiedz

    20 marca 2017 w 12:53

    w Słonimie, nie „w Słonimiu”

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *