Prezydent Czech Milosz Zeman formalnie odwołał ze stanowiska ministra zdrowia Jana Blatnego na wniosek premiera Czech Andreja Babisza. Blatny sprawował funkcję tylko 5 miesięcy i był trzecim ministrem zdrowia w Czechach w czasie pandemii koronawirusa.
Blatnego zastąpił Petr Arenberger, dotychczasowy ordynator szpitala w Pradze-Vinohrady.
Blatny powiedział, że Babisz miał prawo do wnioskowania o jego odwołanie, ale uznaje to za polityczną decyzję. Dodał, że ma czyste sumienie i pracował na podstawie tylko opinii ekspertów, naukowych danych i analiz.
Według konstytucji Czech prezydent odwołuje ministrów na wniosek premiera. Odwołanie przez prezydenta na wniosek premiera jest formalnością.
Blatny wyraził nadzieję, że jego odwołanie to też sygnał ze strony premiera, że w kwestii pandemii Czechy mają najgorsze już za sobą.
Polityk dowiedział się o tym, że zostanie odwołany, na wczorajszym spotkaniu z Babiszem. Ale spekulacje o dymisji Blatnego w czeskich mediach krążą już od pewnego czasu. Babisz publicznie wyrażał wobec niego zastrzeżenia, krytykując to, że ministerstwo postawiło twarde warunku dla wprowadzania eksperymentalnych leków na koronawirusa albo za procedury przetargowe na testy na koronawirusa dla szkół.
W marcu dymisji Blatnego zażądał prorosyjski prezydent Czech Milosz Zeman. Minister nie chciał bowiem dopuścić do użycia w Republice Czeskiej rosyjskiej szczepionki na koronawirusa Sputnik V przed jej akceptacją przez Europejską Agencję Leków (EMA).
“Financial Times”: UE ma wątpliwości, czy Sputnik V odpowiada naukowym i etycznym standardom
Zeman stwierdził, że z powodu blokowania w Czechach rosyjskiej szczepionki na koronawirusa Blatny jest odpowiedzialny za śmierć wielu ludzi w kraju z powodu koronawirusa.
Blatny powiedział dziś, że zawsze był tylko za dopuszczeniem do użycia zaakceptowanych, rzetelnie przetestowanych szczepionek i leków. Powiedział, że jeśli chodzi o leki, musi być absolutna pewność, że nie szkodzą pacjentom.
Jak pisaliśmy, niedawno Sputnik V doprowadził też do zmian w rządzie Słowacji, choć tak sytuacja była odwrotna – minister zdrowia i premier stracili stanowisko z powodu zamówienia Sputnika V.
Podczas zaprzysiężenia nowego ministra Zeman naciskał na niego, by dopuścił Sputnika V. – Każdy z nas powinien się starać, byśmy mieli tak dużo skutecznych szczepionek jak to możliwe – powiedział do Arenbergera. – Niestety, Pana poprzednik i dyrektorka SUKL blokowała ten proces.
SUKL to słowacki regulator rynku leków, a jego dyrektorką jest Irena Storova, której dymisji również domaga się Zeman.
W ostatnich miesiącach Czechy, podobnie jak Słowacja, stały się, w stosunku do liczby mieszkańców, jednym z najbardziej dotkniętych pandemią koronawirusa krajów na świecie. Podobnie jak inne kraje UE zmagały się też z niedoborami zamówionych przez Komisję Europejską dla państw członkowskich zachodnich szczepionek, ponieważ ich producenci nie wywiązywali się ze zobowiązań dotyczących dostaw dla UE. W tej sprawie pod ostrzałem krytyki jest KE za nieudolne przeprowadzenie negocjacji z firmami farmaceutycznymi.
Oprac. MaH, expats.cz, politico.eu
fot. kremlin.ru
Dodaj komentarz
Uwaga! Nie będą publikowane komentarze zawierające treści obraźliwe, niecenzuralne, nawołujące do przemocy czy podżegające do nienawiści!