Prezydent Austrii Alexander van der Bellen ujawnił na swoim profilu w sieci społecznościowej kilka szczegółów swoich negocjacji z Aleksandrem Łukaszenką.
„Prezydent Aleksander Łukaszenka z wizytą w Wiedniu. To pierwsza oficjalna wizyta w UE od początku ostrożnego zbliżenia między Białorusią a Unią Europejską. Austria sprawdziła się jako miejsce dialogu – także w kwestiach, w których nie zawsze istnieje konsensus. Głównym tematem moich dzisiejszych rozmów z prezydentem Łukaszenką i jego delegacją były prawa człowieka. Ważnym żądaniem Austrii i UE jest zniesienie kary śmierci na Białorusi. Wspólna Europa jest możliwa tylko bez kary śmierci” – napisał van der Bellen.
Tymczasem służba prasowa białoruskiego przywódcy komentując spotkanie z prezydentem Austrii nie wspomniała ani słowa na temat praw człowieka, a o tym, że problem zostanie podniesiony podczas negocjacji, poinformowało w przeddzień wizyty Łukaszenki w Wiedniu biuro prasowe prezydenta Austrii.
Za to wczoraj, na wspólnej konferencji prasowej z prezydentem Austrii, Łukaszenka indagowany przez dociekliwą dziennikarkę o powody, dla których moratorium na wykonywanie kary śmierci na Białorusi nie jest wprowadzone odparł, że wątpi by podczas spotkań z najwyższymi przedstawicielami Chin i Stanów Zjednoczonych (stosujących karę śmierci) zadawane były analogiczne pytania.
Dodajmy, że USA i Chiny nie są częścią Europy, podczas gdy spośród państw Starego Kontynentu tylko na Białorusi rozstrzeliwuje się ludzi w imieniu państwa.
Rozmowa z Łukaszenką została krótko skomentowana przez przewodniczącego Austriackiej Rady Narodowej Wolfganga Sobotki na Facebooku: „Austria od dawna poważnie podchodzi do roli budowniczego mostów i wie, jak w niej postępować w sposób odpowiedzialny. Szukanie i prowadzenie dialogu są charakterystyczną cechą austriackiej dyplomacji. W centrum dzisiejszych rozmów z Aleksandrem Łukaszenką między innymi była aktywizacja więzi parlamentarnych. Rozszerzenie parlamentarnych grup przyjaźni będzie tutaj dobrą okazją”, napisał Sobotka.
Wizyta Łukaszenki w Wiedniu odbyła się w dniach 11-12 listopada.
oprac.ba
Dodaj komentarz
Uwaga! Nie będą publikowane komentarze zawierające treści obraźliwe, niecenzuralne, nawołujące do przemocy czy podżegające do nienawiści!