Prezydent Andrzej Duda w Kazachstanie

6 września 2017

Podczas pierwszego dnia wizyty prezydenta Polski w Astanie podpisane zostały umowy o współpracy polsko-kazachskiej w dziedzinie ochrony środowiska oraz współpracy gospodarczej.

Dokumenty w kazachskim Pałacu Prezydenckim podpisali minister środowiska Jan Szyszko oraz wiceminister rozwoju Tadeusz Kościński, którzy towarzyszą prezydentowi Dudzie podczas wizyty w Kazachstanie. Kolejnych kilkanaście porozumień zostanie podpisanych w trakcie Polsko-Kazachstańskiego Forum Gospodarczego z udziałem prezydentów obu krajów.


Ceremonia podpisania umów odbyła się w obecności prezydentów Polski i Kazachstanu, Andrzeja Dudy i Nursułtana Nazarbajewa.

Prezydent RP podziękował Nazarbajewowi za jego ubiegłoroczną wizytę w Polsce. Jak mówił, wizyta ta „w kryzysowej sytuacji naszych relacji gospodarczych, kiedy poziom wymiany gospodarczej drastycznie spadł w porównaniu z rokiem 2014, pobudziła wzajemną wymianę gospodarczą”. – Mam nadzieję, że nie tylko uda nam się osiągnąć poziom, który był w 2014 roku przed kryzysem, ale że zdołamy go przeskoczyć i że osiągniemy znacznie większe poziomy – dodał.


i na przestrzeni ostatnich 25 lat wiążą mocne więzi przyjaźni. Między naszymi krajami rozwijają się obecnie dynamicznie stosunki gospodarcze. Stale rośnie liczba polskich przedsiębiorstw, które działają w Kazachstanie – powiedział . W zeszłym roku pojawiło się w Kazachstanie 115 firm z polskim kapitałem, a napływ inwestycji z Polski wyniósł ponad 200 mln dolarów. – Jestem przekonany, że wzrost gospodarczy na poziomie 4 proc. może pozwolić nam patrzeć z optymizmem na przyszłość – mówił .  – Kazachstan leży w sercu Euroazji (…), jest w centrum Europy. Nasze położenie geograficzne można uznać za tożsame, zatem naszym obowiązkiem jest współpraca – powiedział Nazarbajew przypominając, że Kazachstan jest dla Europy bramą do Azji m.in. dzięki Nowemu Jedwabnemu Szlakowi, czyli korytarzowi transportowemu między Europą a Chinami.

W 2016 roku Polska zajęła 14. pozycję pod względem wartości eksportu do Kazachstanu, 7. – wśród krajów UE.  W ubiegłym roku wymiana handlowa osiągnęła wartość blisko 760 mln dolarów, o blisko 33 proc. mniej niż w 2015 roku. Ale według Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości, która odpowiada za promocję polskiej gospodarki na wystawie Expo w Astanie, eksport z Polski do Kazachstanu w pierwszych pięciu miesiącach obecnego roku wyniósł 116,1 mln dolarów i wzrósł w stosunku do analogicznego okresu w ostatnim roku o 14,2 mln dolarów. Obecnie w Kazachstanie działa ok. 190 polskich podmiotów gospodarczych.

Oprac. MaH, prezydent.pl

fot. Krzysztof Sitkowski, KPRP

Podziel się tym z innymi. Udostępnij na:

Komentarze nawołujące do przemocy, zawierające zniesławienia, wulgaryzmy, groźby karalne lub spam będą usuwane. Również wpisy osób podających nieprawdziwy email.

1 odpowiedź Prezydent Andrzej Duda w Kazachstanie

  1. Józef Odpowiedz

    7 września 2017 w 14:03

    A dlaczego nie na Białorusi? Czym się różni Nazarbajew od Łukaszenki?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *