Premier Litwy za nawiązaniem stosunków z Rosją

8 stycznia 2018

powinna odnowić relacje polityczne z Moskwą, ponieważ „otwarta i zasadnicza rozmowa jest lepsza niż całkowite milczenie”. „ jest jedynym krajem Unii Europejskiej, który nie utrzymuje żadnych stosunków roboczych na poziomie politycznym z Rosją. ŻADNYCH” – napisał w ubiegłym tygodniu na Facebooku  Saulius .

Innego zdania jest Dalia Grybauskaitė. Jej zdaneim relacje Litwy z Rosją zmieniłyby się tylko w przypadku rezygnacji Moskwy z okupowanych terytoriów na Ukrainie, agresywnej polityki w Europie Wschodniej i ingerencji w demokratyczne . Głowa litewskiego państwa jest przekonana, że relacje na najwyższym szczeblu są możliwe tylko z krajami przyjaznymi Litwie.


„Rosja łamie prawo międzynarodowe oraz prowadzi agresywną politykę wojskową, cybernetyczną i informacyjna względem swych sąsiadów. Czymś naiwnym jest to, że relacje gospodarcze z tym państwem mogą być pozbawione polityki. Rosja zawsze wykorzystywała energetykę, handel oraz inne instrumenty do presji politycznej” – dodała Grybauskaitė.

Przewodniczący Sejmu Viktoras również nie widzi możliwości gruntownego polepszenia relacji z Rosją, zanim nie zmieni się stanowisko Rosji.


,,Stosunki handlowe się odbywają, stosunki dyplomatyczne są, odsunąć się od wartości nie mamy ani możliwości, ani chęci, a dalej wszystko, jak mówiła prezydent – zanim nie zmieni się stanowisko czy kierownictwo Rosji, trudno się spodziewać zmian w relacjach” – powiedział polityk.

Podobnie myśli minister spraw zagranicznych Linas Linkevičius. Szef dyplomacji sądzi, że na razie nie ma żadnych przesłanek do normalizacji stosunków.

Za to eurokomisarz  Vytenis Andriukaitis popiera stanowisko premiera Sauliusa Skvernelisa. W programie Savaitės panorama podkreślił, że państwa UE uzgodniły, iż z Moskwą w niektórych obszarach może się odbywać bez względu na nałożone na Rosję.

,,Mogę przytoczyć wiele przykładów współpracy zgodnych z wytycznymi Rady Europy. postępuje tak samo. Wciąż nie mogę zrozumieć, co powstrzymuje Litwę? Dlaczego mogą, Finlandia, Belgia, a Litwa nie może podjąć współpracy” – retorycznie pytał eurokomisarz odpowiedzialny za ochronę zdrowia.

,,W końcu ktoś zapewne Skvernelisowi doradził, że trzeba zacząć myśleć’’ – dodał.

Kresy24.pl /zw.lt//AB

Podziel się tym z innymi. Udostępnij na:

Komentarze nawołujące do przemocy, zawierające zniesławienia, wulgaryzmy, groźby karalne lub spam będą usuwane. Również wpisy osób podających nieprawdziwy email.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *