Prawosławni zakończyli święta kąpielami w lodowatej wodzie (FOTO)

19 stycznia 2016

 

chrzest

Wyznawcy prawosławia obchodzą dziś święto Chrztu Pańskiego. Niektórzy wierzą, że kąpiel w lodowatym przeręblu zmyje ich grzechy. W tym dniu odbywa się uroczyste poświęcenie wody. To jedno z najważniejszych świąt w prawosławnych w  roku liturgicznym, kończące okres Bożego Narodzenia.


W wigilię Epifanii, odbył się obrzęd poświęcenia wody w cerkwiach i w naturalnych zbiornikach wodnych, w których przygotowano specjalne przeręble.

Do tradycji należy zanurzenie w przeręblach w kształcie krzyża, co ma pozwolić wiernym zmyć grzechy, a także przynieść im błogosławieństwo i zdrowie. Większość zanurza się w wodzie trzykrotnie – w imię Ojca i Syna i Ducha Świętego. Kąpiele poprzedza uroczysta procesja i poświęcenie wody przez kapłana. Prawosławni wierzą, że woda poświęcona tego dnia przyniesie im zdrowie duchowe i fizyczne.


To święto, na równi z Wielkanocą, jest najstarszym świętem chrześcijańskim i spotykało się z dużym entuzjazmem, gdyż przypomina wiernym o o ich własnym chrzcie, pozwala uświadomić im głębie i znaczenie tego sakramentu.

Duchowni prawosławni przestrzegają wiernych, aby obrzędu zanurzenia nie traktowali jako formy tradycji ludowej i nie zastępowali nim sakramentu pokuty. Sam obrzęd powinien być związany z oczyszczeniem duszy i serca ludzkiego z grzechów, a nie tylko aktem swego rodzaju zdrowotnego omycia ciała.

Według danych białoruskiego Ministerstwa Spraw Wewnętrznych, w obrządkach zanurzenia w wodzie, w nocy z 18 na 19 stycznia wzięło udział około 111, 5 tys. osób.

chrzestpanski

chrzestpanski

chrzestpanski

chrzestpanski

chrzestpanski

chrzestpanski

chrzestpanski

chrzestpanski

chrzestpanski

chrzestpanski

chrzestpanskichrzestpanski

chrzestpanski

chrzestpanski

chrzestpanskiKresy24.pl/svaboda.org

 

Podziel się tym z innymi. Udostępnij na:

Komentarze nawołujące do przemocy, zawierające zniesławienia, wulgaryzmy, groźby karalne lub spam będą usuwane. Również wpisy osób podających nieprawdziwy email.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *