30 maja 2014 roku w Senacie RP powstała nowa organizacja, skupiająca ludzi tworzących polskie środki masowego przekazu na Kresach Wschodnich. Federacja Polskich Mediów na Wschodzie, ponieważ taką nazwę przegłosowali goście z Kresów, rozpoczęła swoją oficjalną działalność.
Federację reprezentująca kilkadziesiąt redakcji z Litwy, Łotwy, Białorusi i Ukrainy powołano podczas kolejnej z serii konferencji tematycznych w polskim parlamencie. Są one poświęcone przyszłości polskich mediów na Wschodzie.
Nowa organizacja ma wzmocnić głos polskich dziennikarzy wśród kresowych Polaków i zapewnić lepszą współpracę z Ministerstwem Spraw Zagranicznych RP. Postulaty pojedynczych mediów mogłyby zostać uznane za niewystarczająco reprezentatywne przy wdrażaniu przez polskie władze konkretnych rozwiązań ich dotyczących.
Z drugiej strony organizacja wzmocni siłę i solidarność polskich mediów wobec ewentualnych trudności w ich funkcjonowaniu na terenie byłych republik sowieckich. Jednym z bodźców dla założenia Federacji była także wyjątkowo bolesna w skutkach reforma przeniesienia „polonijnych” pieniędzy z senatu do MSZ i związane z tym proceduralne kłopoty. Jest to więc próba zracjonalizowania finansowej pomocy Ministerstwa dla słowa polskiego na Wschodzie.
Federacja ma także reprezentować polskich dziennikarzy wobec różnych instytucji i państw. Jej struktura i działania mają spełniać standardy polskiego prawa i być przejrzyste. Demokratycznie wybieralny zarząd i procedura kolejnych zmian przewodnictwa dla mediów z danego kraju kojarzy się z zasadami unijnymi. Zagwarantowano jednak niezależność i podmiotowe traktowanie pojedynczych mediów, szczególnie tych mniejszych, które wejdą do Federacji.
Nie obyło się bez dyskusji i różnic zdań, choćby właśnie w kwestii poszanowania niezależności i etyki dziennikarskiej. Chodziło o relację między postulatem dbania o dobre imię RP na Wschodzie a możliwością publikowania materiałów, które ten moralny obowiązek podważają. Żadne dodatkowe ograniczenia nie zostały jednak w tej kwestii nałożone.
Oprócz przyjęcia konkretnych postulatów adresowanych do MSZ, podziękowano jednocześnie Ministerstwu za przychylenie się do wcześniejszej propozycji stworzenia dwuletnich budżetów dla polskich redakcji na Wschodzie, co ułatwi ich stabilną pracę. Brak długoterminowego finansowania uniemożliwiał bowiem dotychczas planowanie polityki redakcyjnej, a zdarzało się, że polscy dziennikarze na Wschodzie przez pół roku lub dłużej pracowali bez żadnych środków.
W związku z tym do MSZ skierowano też postulat przekazywania środków na dany rok już w styczniu, nie zaś – jest obecnie – w maju. Kolejny postulat pod adresem MSZ dotyczy utworzenia dodatkowego funduszu na realizowanie nowych inicjatyw, również obejmujących medialnie kilka krajów na Wschodzie oraz rozszerzenie działań dotychczasowych.
Wskazano jednocześnie na konieczność podniesienia atrakcyjności polskich mediów na Wschodzie oraz profesjonalizacji i modernizacji poszczególnych redakcji.
Na stanowisko prezesa Federacji Polskich Mediów na Wschodzie wybrano Dorotę Jaworską, redaktor naczelną pisma „Krynica” na Ukrainie. W 5-osobowym zarządzie kraj aktualnie przewodniczący posiada dwie osoby.
Organizatorami konferencji był Senat RP, Komisja Spraw Emigracji i Łączności z Polakami za Granicą, Fundacja „Wolność i Demokracja” oraz Studium Europy Wschodniej UW.
Kresy24.pl/AS
Dodaj komentarz
Uwaga! Nie będą publikowane komentarze zawierające treści obraźliwe, niecenzuralne, nawołujące do przemocy czy podżegające do nienawiści!