W ramach obchodów 160. rocznicy śmierci Adama Mickiewicza Biblioteka Publiczna Powiatu Wileńskiego nosząca imię Wieszcza uruchomiła wirtualną platformę http://mickevicius.amb.lt/pl/ poświęconą życiu i twórczości poety.
Użytkownicy mogą zapoznać się z 13 wirtualnymi ekspozycjami, które były tworzone w latach 2013-2015, m.in. Są to m.in.: „Wileńskimi śladami Adama Mickiewicza”, „Muzea Adama Mickiewicza na świecie”, „Dzieci, wnukowie i prawnukowie Adama Mickiewicza”.
Portal ma cztery wersje językowe: litewską, polską, angielską i rosyjską. Polska jest, delikatnie rzecz ujmując, najbardziej… fragmentaryczna.
Kresy24.pl/L24.lt
4 komentarzy
Jan
28 grudnia 2015 o 18:25Coz.Widac litvusi zapomnieli ze nie sa spadkobiercami całego WKL lecz jako „nowolitwini” sa li tylko Zmudzia czyli ta najgorsza czescia bylego WKL.Ba – gdyby nie Hitler i Stalin to byliby w granicach z których to plemie się wywodzi.
Miejsce urodzin wieszcza to Nowogrodek – czyli dzisiejsza Bialorus.A gdzie miały swe siedziby tacy magnaci jak: Radziwilowie,Sanguszkowie,Sapiechowie,Ostrogscy?
Nawet nad jez,Switez stoja dwa kamienne obeliski : na jednym jest zwrotka z „Pana Tadeusza” pisana cyrylica po Bialorusku a na drugim po Polsku.Jakos litewskiego tam brak.Rowniez w dworku gdzie jest Jego muzeum nie widać aby pisal po litewsku.
Matrix
3 stycznia 2016 o 18:25Gintars Sarafins, litewski dziennikarz radiowy stacji „Žinių radijas”, przytacza przykłady potwierdzające, że ten mały bałtycki kraj wymiera
olek
4 stycznia 2016 o 10:54Przecież Mickiewicz pisał „Litwo ojczyzno moja” jakby czuł się 100% Polakiem to powinien napisać „Polsko ojczyzno moja”.Więc pretęsje do Mickiewicza a nie go Litwinów.
ghjfhfjghj
23 stycznia 2016 o 17:16Wtedy Litwin nazywano Polaka ze wschodu, to był region geograficzny, tak samo jak mówi się Mazowszanin, czy Pomorzanin. 😉