„Poroszenko otwarcie już staje się hamulcowym walki z korupcją”

7 stycznia 2018

„Na Ukrainie często można spotkać się z powiedzeniem: jakiej partii byśmy nie zakładali, wychodzi KPZR. Dodałbym do tego: kto by nie był prezydentem, działa tak samo, jak sekretarz generalny partii. Petro , który przynajmniej mi wydawał się osobą zdolną do przekształcenia panującego na Ukrainie systemu, zmienił się w konserwatora coraz starszego i rozsypującego się układu ” – napisał Piotr Pogorzelski, były korespondent Polskiego Radia w Kijowie i autor książek „Barszcz ukraiński” i „. Niezwykli ludzie w niezwykłych czasach” komentując najnowszy kryzys polityczny u naszego wschodniego sąsiada.

Zdaniem Pogorzelskiego „sprawa Micheila Saakaszwilego, którą zajęła się większość mediów (w tym także polskich), odwróciła uwagę od ważniejszych procesów, które zachodzą na Ukrainie”.


Jakie to procesy? Otóż „prezydent Petro Poroszenko wraz z otoczeniem otwarcie już staje się hamulcowym walki z korupcją” – napisał na portalu Nowa Europa Wschodnia zajmujący się Ukrainą dziennikarz i publicysta.

Zdaniem Pogorzelskiego, prezydent Poroszenko „podobnie jak jego poprzednicy, swobodnie wykorzystuje Prokuraturę Generalną do walki z politycznymi oponentami. Oponentami nie są jednak już tylko poszczególni ukraińscy politycy, ale także instytucje służące do walki z korupcją, jak Narodowe Biuro Antykorupcyjne (NABU), którego działania są albo sabotowane, albo torpedowane przez prezydenta i spółkę. Wydaje się, że najwyższe władze boją się, że śledztwa prowadzone przez i innych dotkną w końcu też ich. Zaskakujące jest przy tym to, że Poroszenko wydaje się mieć nadzieję, iż Zachód (USA i UE), który wspiera działalność , wszystko przemilczy i przełknie ataki. Tymczasem unijne przedstawicielstwo w Kijowie już zareagowało. Zareagował też Międzynarodowy Fundusz Walutowy.


„Tak już było z Wiktorem Juszczenką. Różnica jednak polega na tym, że wtedy Ukraińcy byli o wiele bardziej bierni, a teraz z Petrem Poroszenką nie będą się już patyczkować” – podsumowuje Pogorzelski.

Cały tekst tutaj.

Oprac. MaH, new.org

fot. securityconference.de, CC BY 3.0 de

Podziel się tym z innymi. Udostępnij na:

Komentarze nawołujące do przemocy, zawierające zniesławienia, wulgaryzmy, groźby karalne lub spam będą usuwane. Również wpisy osób podających nieprawdziwy email.

13 odpowiedzi „Poroszenko otwarcie już staje się hamulcowym walki z korupcją”

 1. Aztek_Anonim Odpowiedz

  7 grudnia 2017 w 17:21

  Co ? Ten bohater walki z Rosją, odznaczony wysokimi polskimi orderami jest skorumpowany ? Przecież wszelką sugestia że na Ukrainie w ogóle jest korupcja to stwiedzenie które jest autorstwa wstrętnych ruskich trolli (Tak pisano na arcypolskiej Frondzie ) a z ruskimi trollami żaden fan GP, nie gada tylko zgłasza do służb. Prawdziwy polski patriota jest wszak fanem Ukrainy i banderyzmu który to banderyzm jest tak prolski jak Wiatrowycz z Szeremetą. Nie wstyd wam naszych sojuszników tak obrażać ?

  • Kowal Odpowiedz

   8 grudnia 2017 w 11:10

   Tylko skończony idiota, będzie twierdzić, że na Ukrainie niema korupcji…

 2. jolo Odpowiedz

  7 grudnia 2017 w 17:34

  A kiedy nie był?

 3. Ula Odpowiedz

  7 grudnia 2017 w 18:34

  Zawsze wiedziałam, że Aztekowie to mądrzy ludzie.

  • polak a nie riusski troll Odpowiedz

   8 grudnia 2017 w 12:30

   Ula. czyli ostatecznie ujawniła Pani własne poglądy strategiczne…do tej pory było tylko zasłanianie się emocjami, wołyniami,wiatrowyczem, znowu wiatrowyczem i jeszcze raz wiatrowyczem…a teraz oficjalnie…chyba że znowu kłopoty z klawiaturą w berlinie???

   usprawiedliwiała się już Pani wcześniej z faktu, że atakowała już mnie Pani wcześniej na tym portalu, gdy napisałem że moskwa ćwiczyła atak nuklearny na Polskę w trakcie manewrów zapad 2009 i 2013…że nie można wypominać panu Putinowi bo ci Amerykanie też to robili…skopiowałem ten wpis, mam go wrzucić??
   Pisze Pani otych Wołyniach, zapominając o Katyniu, ale ok. akceptuję ten fakt, nie mam pretensji.
   TYLKO Ukraińcom i Litwinom możemy jeszcze dokopać potem już tylko rola ofiary moskiewsko-berlińskiej gry….

   podsumujmy to co napisał aztek a Pani poparła:

   – zła polska prawica, ale tylko z kręgu GP gdyż popiera Międzymorze…wróg wskazany jednoznacznie przez moskwę

   – zła anty moskalska Fronda…onegino ciągle to przypomina…TYLKO NIGDY NIE POLEMIZUJE Z FAKTAMI, BRAK ANALIZY, WSKAZANIA ROZWIĄZAŃ, ALTERNATYWY…TO ZNAK ROZPOZNAWCZY onegino…TYLKO KLIN, TYLKO BURZYĆ…TYLKO WOŁYNIE I PONARY PRZED I ZA NAMI…..MAMY CZEKAĆ NA SWOJĄ KOLEJ….

   – ordery dostawali moskale i Niemcy i co teraz? tawariszcz aztek manipuluje faktami? Ale przecież Wystawiła Pani dla niego laurkę więc co? strategia gebelsa? kłamstwo 1000 razy powtórzone za 1001 jest prawdą?

   – Poroszenko wskazywał publicznie o sojuszu strategicznym z Polską i wzorowaniu się na Polskich reformach, proszę przypomnieć który z sąsiadów lub przywódców innych państw coś podobnego powiedział?? konkretnie proszę…

   – a za co dostali moskale ordery od B.K.?? za jamał? za ns1, ns2? za dugina? za oficjalną antypolską doktrynę ??? tawariszcz aztek zabył skazat?

   – to tylko Ukraińcy i Białorusini nie mogą dostawać polskich odznaczeń?

   różnimy się w wielu kwestiach taktycznych od Mińska i Kijowa ale to w geopolityce nasi strategiczni partnerzy…dlatego moskale wbijaja klin, ale dla nich to sługi w grze antypolskiej, czyli rozumiem robimy tak jak usiłujecie nas przekonać: Polska odwraca się od Ukrainy, Białorusi, Międzymorza, rezygnujemy z Polskiej Niezależnej polityki i CZEKAMY NA REZULTAT WSPÓŁPRACY BERLINA I moskwy……SZOK…..

   – jeśli uznajemy że Ukraińcy mogą dostawać polskie odznaczenia to kogo Pani wskaże? Przecież musimy budować a nie tylko burzyć….COŚ POZYTYWNEGO I KONSTRUKTYWNEGO
   PROSZĘ NAPISAĆ…chyba że ma Pani inny cel.

   – korupcja jest cechą szczególną w krajach post komunistycznych i post sowieckich, rezygnujemy ze współpracy ….dlatego że wschód i południe jest skorumpowane? a ordery dostają nie za korupcję tawariszcz….

   – cytat: ,,Prawdziwy polski patriota jest wszak fanem Ukrainy i banderyzmu który to banderyzm jest tak prolski jak Wiatrowycz z Szeremetą” to wiśienka na torcie…zrównanie Ukraińców z banderyzmem, całego rządu z szeremetą, a polskich patriotów z fanami banderyzmu …PROSTE JAK KONSTRUKCJA I OBSŁUGA RUSKIJ SIEKIERY Z onegino PRZEZNACZONEJ DLA POLAKÓW, UKRAIŃCÓW I BIAŁORUSINÓW….
   moskale w tym wariancie nie atakują tylko bronią się na terytorium gospodarza i zawsze walczą z faszystami i ludobójcami z GRUZJI, PAŃSTW BAŁTYCKICH, MOŁDAWII…
   A POLSKA TRADYCJA NARODOWA TO ZAWSZE WRÓG DLA onegino to dla nich walka z faszyzmem…proste CZY UDA IM SIĘ TO WMÓWIĆ POLAKOM….???

  • polak a nie riusski troll Odpowiedz

   8 grudnia 2017 w 13:55

   Ula. teraz będzie musiała Pani BARDZO DUŻO WYLAĆ POMYJ NA Litwinów, Ukraińców, Białorusinów aby się zrehabilitować jako lewicowa? liberalna? Patriotka? Polski?…
   Proszę już zacząć wpisywać szeremetę razy 1000 i wiatrowycza razy 1000,Wołynie razy 1000 TAK będzie szybciej.

   nie zmienia to faktu że Kijów musi potępić Ludobójstwo Wołyńskie i wyrzec się gloryfikacji rezunów i ss galizien

   ps: w szeregach faszystów walczyło 20 000 do 50 000 Ukraińców, moskali ponad milion….
   W szeregach Armii Radzieckiej walczyło 6 mln Ukraińców. dziesiątki tysięcy walczyło w armiach innych sojuszników.
   ale aztek jak to rasowy dziennikarz zabył napisać….

 4. tagore Odpowiedz

  7 grudnia 2017 w 20:04

  Gdy oligarchowie zweryfikują lojalność gwardii rozprawią się z opozycją.Cofnięcie się w sprawie NABU było czysto taktyczne.

 5. Enej bandyta Odpowiedz

  8 grudnia 2017 w 08:32

  Oligarchia musi się zmienić na rządy prawa, wtedy będzie można prowadzić normalny dialog z Ukrainą, ale to jest robota dla samych Ukraińców.

 6. Marek Odpowiedz

  8 grudnia 2017 w 09:53

  Ukraina chyba nie potrafi być prawdziwie demokratycznym państwem. Niech się połączą z Polską jak za dawnych czasów. Warunek jeden: potępienie ludobójstwa wołyńskiego i rezygnacja z wielbienia band UPA.

  • polak a nie riusski troll Odpowiedz

   8 grudnia 2017 w 13:14

   MAREK. bardzo celna uwaga i diagnoza problemu.
   bez Polski, USA, Berlina i walki z korupcja i układem oligarchiczno-sowieckim sobie nie poradzą…
   bez równych zasad gry dla wszystkich graczy….nie mają surowców moskali i graniczą z imperialną moskwą…TRAGEDIA….

   tam w Kijowie, walczą z tymi którzy zwalczają korupcję, TO standart w krajach post komunistycznych….
   w Polsce po zmianie rządów w 2007 z jedynej nie postkomunistycznej służby zmuszono do odejścia 900 z 990 funkcjonariuszy…. partia totalnego ANTY-PISu jako główny filar modernizacji Polski wpisała rozwiązanie CBA…..oraz decentralizację regionów….szok…RAŚ się ucieszył. https://wpolityce.pl/polityka/369152-lider-ras-zapowiada-wieksze-zaangazowanie-w-dzialalnosc-slaskiej-partii-regionalnej-

   W Pradze, gdzie patologie są 100 razy mniejsze niż innych postkomunistycznych krajach, na początku 21 wieku po zmianie, przyszłą lewica i wykańczano dziennikarzy na zlecenie ministra przez wojskowe służby…cywilne to ewenement, nie, gdyż były całkowicie zbudowane od nowa, po 7 latach budowy, zaczeli łapać moskiewskich szpiegów i spokój mają….dziesiątki przykładów….wychodzenie ze skorumpowanych postkomunistycznych układów jest bolesne….

 7. polak a nie riusski troll Odpowiedz

  8 grudnia 2017 w 14:28

  Ula. w ramach rehabilitacji może Pani opisać korupcyjny układ władzy u moskali…czy też nie można……

 8. polak a nie riusski troll Odpowiedz

  8 grudnia 2017 w 15:18

  A tutaj Każdy może sobie porównać walkę z korupcją….WARTO….tylko porównać w realu a nie na hasła, targowica też walczyła przeciw konstytucji III Maja jako zamachem na ,,Złotą Polską Wolność”…..
  https://youtu.be/M78M8MdDuKE

 9. pinio Odpowiedz

  11 grudnia 2017 w 02:42

  kto był bandyta to nie ważne jaki garnitur ubierze zawsze będzie BANDYTA

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *