Ponad 50 tysięcy obywateli aresztował reżim Aleksandra Łukaszenki od „wyborów” prezydenckich w sierpniu 2020 roku, podali działacze Centrum Praw Człowieka „Wiasna” na konferencji „Nowa Białoruś”, zorganizowanej w miniony weekend w Wilnie.
Według stanu na 31 lipca na Białorusi przebywało 1391 więźniów politycznych, w tym 180 kobiet. Ponadto ponad 2000 więźniów politycznych, w tym 437 kobiet, zostało już zwolnionych z więzienia w związku z odbyciem kary, zmianą środka zabezpieczającego, karą nieizolacyjną, amnestią, ułaskawieniem lub śmiercią w areszcie. Tym samym ogólna liczba więźniów politycznych i byłych więźniów politycznych osiągnęła 3391 osób, w tym 615 kobiet.
Statystyki pokazują, że w sumie od wiosny 2020 zatrzymano ponad 50 tysięcy osób z powodów politycznych. Część z nich trafiło za kratki, setki tysięcy uciekło przed represjami, min. do Polski.
Ale najbardziej chyba niepokojący jest fakt, że najwięcej wyroków w sprawach politycznych zapadło nie w roku kampanii wyborczej czy tuż po niej, tylko trzy lata po wyborach. Według statystyk podanych przez obrońców praw człowieka, jeśli spojrzymy na liczbę wyroków karnych o charakterze politycznym w poszczególnych latach, ubiegły rok 2023 był rekordowy – skazano 1603 osoby.
Dla porównania: w 2020 r. w takich sprawach skazano 900 osób, w 2021 r. – 1225 osób, w 2022 r. – 1242 osoby.
To pięciokrotnie więcej niż internowano w czasie całego stanu wojennego w Polsce.
Wbrew pozorom reżim Łukaszenki nie słabnie, a wręcz eskaluje represję, coraz aktywniej polując na własnych obywateli.
Na koniec lipca 2024 r. na Białorusi w więzieniach przebywało 1391 więźniów politycznych, w tym 180 kobiet. W ciągu minionego miesiąca wspólnota praw człowieka za więźniów politycznych uznała kolejne 63 osoby.
Tortury i złe traktowanie w miejscach pozbawienia wolności pozostają systematyczną i powszechną praktyką.
Media kontrolowane przez siły bezpieczeństwa w dalszym ciągu publikują filmy, na których aresztowani zmuszani są do przyznania się do winy i przeproszenia.
Wciąż napływają informacje o prześladowaniach rodzin więźniów politycznych i osób udzielających wsparcia więźniom politycznym.
ba za spring96.org
Dodaj komentarz
Uwaga! Nie będą publikowane komentarze zawierające treści obraźliwe, niecenzuralne, nawołujące do przemocy czy podżegające do nienawiści!