Polskie MiG-i będą patrolować niebo nad Litwą od 2019 roku

12 czerwca 2018

Fot. Wikipedia

Samoloty myśliwskie MiG-29 oraz piloci i technicy z 23. Bazy Lotnictwa Taktycznego w Mińsku Mazowieckim będą strzec przestrzeni powietrznej państw bałtyckich już od stycznia 2019 roku. Będzie to ósma zmiana polskich lotników w ramach natowskiej misji Baltic Air Policing, ale siódma, w której będą uczestniczyć samoloty MiG-29. Podczas poprzedniej zmiany – latem 2017 roku – polscy piloci patrolowali niebo na Litwą, Łotwą i Estonią na wielozadaniowych F-16.

„W 2019 roku planujemy udział w misji czterech samolotów MiG-29 z 23. Bazy Lotnictwa Taktycznego z Mińska Mazowieckiego” – powiedział zastępca dowódcy operacyjnego Rodzajów Sił Zbrojnych gen. bryg. pil. Tadeusz Mikutel.


„To trudna misja, zwłaszcza w miesiącach zimowych. Wykonywanie operacji utrudniają pilotom niskie temperatury, śnieg albo duża wilgotność. Jestem jednak spokojny o przebieg misji, bo piloci MiG-ów mają ogromne doświadczenie lotnicze” – podkreślił.

Podczas ósmej zmiany PKW Orlik – od stycznia do kwietnia 2019 roku – lotnicy będą pełnić całodobowe dyżury bojowe. Do ich głównych zadań będzie należało patrolowanie przestrzeni powietrznej Litwy, Łotwy i Estonii.


Piloci w razie konieczności będą także wspierać załogi cywilnych lub wojskowych samolotów, które znajdą się w sytuacji awaryjnej oraz sami będą wykonywać loty szkolne i treningowe. Przede wszystkim jednak myśliwce będą wypełniać zadania rozpoznawcze, identyfikując poruszające się w przestrzeni powietrznej samoloty. W sytuacji zagrożenia, czyli gdy jakiś samolot wtargnie w przestrzeń powietrzną któregoś z krajów bałtyckich, piloci będą mieli kilka minut na poderwanie maszyn z lotniska. Następnie będą musieli przechwycić w powietrzu samolot, który łamie międzynarodowe przepisy ruchu lotniczego.

Pierwszy kontyngent wojskowy Orlik uczestniczył w misji Baltic Air Policing w 2006 roku. Utworzyły go 1. Eskadra Lotnictwa Taktycznego i 23. Baza Lotnicza. Podczas kolejnych zmian PKW organizowały jednostki z Malborka i Mińska Mazowieckiego. Rok temu komponent wystawiła 31 Baza Lotnictwa Taktycznego. Polacy pełnili dyżury również w latach 2008, 2010, 2012, 2014, 2016 i 2017. Podczas swojej poprzedniej misji – od maja do sierpnia ubr. r. – polscy piloci pełnili dyżur na czterech myśliwcach F-16 „Fighting Falcon“.

Misja nad krajami bałtyckimi trwa od 2004 roku, czyli od czasu Pomarańczowej Rewolucji na Ukrainie. Wówczas , i , posiadające w wymiarze szczątkowym, zwróciły się z prośbą do o ochronę ich przestrzeni powietrznej. Sojusznicy zdecydowali, że misja Air Policing będzie prowadzona rotacyjnie.

Od marca 2004 roku żołnierze wydzieleni z sojuszniczych państw pełnili trzymiesięczne dyżury. Natomiast od marca 2006 roku zmiany trwają cztery miesiące. Zgodnie z decyzją Rady Północnoatlantyckiej misja nad państwami bałtyckimi jest prowadzona bezterminowo, czytaj do momentu, w którym Rosja przestanie prowadzić agresywną, neoimperialną politykę w regionie.

Kresy24.pl / Wilnoteka.lt / Polska-zbrojna.pl

Podziel się tym z innymi. Udostępnij na:

Komentarze nawołujące do przemocy, zawierające zniesławienia, wulgaryzmy, groźby karalne lub spam będą usuwane. Również wpisy osób podających nieprawdziwy email.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *