Polski Teatr Studio w Wilnie, pod kierownictwem Liliji Kiejzik, otrzymał w piątek 26 maja 2023 roku, od litewskiego Ministerstwa Kultury, status teatru zawodowego.
Status polskiego teatru w Wilnie był jednym z tematów wielokrotnie podnoszonych przez wicepremiera i ministra kultury prof. Piotra Glińskiego w rozmowach z ministrem kultury Litwy Simonasem Kairysem. Był również przedmiotem rozmowy obu ministrów podczas spotkania Trójkąta Lubelskiego w Krakowie.
Polskie Studio Teatralne (od 2018 roku Polski Teatr Studio) w Wilnie zostało założone w listopadzie 1960 roku pod nazwą Polski Zespół Dramatyczny przy Klubie Pracowników Łączności. Była to pierwsza tego rodzaju placówka artystyczna utworzona po wojnie w Wilnie. Przez wiele lat zespół pełnił i pełni rolę propagatora poprawnej polszczyzny oraz krzewiciela polskości wśród młodzieży. Aż do dziś teatr jest miejscem spotkań inteligencji polskiej w Wilnie.
Przez lata działalności teatr wystawił ponad 90 spektakli i przedstawień na podstawie utworów dramatycznych, poetyckich, muzycznych. Organizuje międzynarodowe festiwale teatralne: od 1994 roku Wileńskie Spotkania Sceny Polskiej, od 2012 roku Międzynarodowy Festiwal „MonoWschód”, a od roku 2020 Międzynarodowy Festiwal Teatralny „TRANS/MISJE Balticum”.
Podstawowym celem działalności Teatru Studio jest promocja oraz rozpowszechnianie kultury polskiej na Litwie oraz kultywowanie spuścizny Teatru na Pohulance i Teatru „Reduta” Juliusza Osterwy.
Od początku lat 90. XX wieku teatr organizował spotkania ze znanymi aktorami i reżyserami oraz warsztaty teatralne. Współpracował też z wieloma polskimi organizacjami na Litwie: Związkiem Polaków na Litwie, Zespołami Pieśni i Tańca „Zgoda” i „Wilia”, szkołami i gimnazjami polskimi w Wilnie i na Wileńszczyźnie.
Spektakle Polskiego Teatru Studio w Wilnie grane były na wielu scenach miast Polski, Niemiec, Łotwy, Czech, Słowacji, Austrii, Ukrainy, Białorusi, Rosji oraz Wielkiej Brytanii.
W roku 2020 wileńska scena obchodziła jubileusz 60-lecia działalności już jako Instytucja Wyższej Użyteczności Publicznej, który to status pozwala na w pełni profesjonalne działania teatralne.
Polski Teatr Studio ściśle współpracuje z wieloma instytucjami kulturalnymi w Polsce i na Litwie, m.in: Teatrem im. Wandy Siemaszkowj z Rzeszowa. Instytutem Teatralnym im. Zbigniewa Raszewskiego z Warszawy; z Telewizją Polską i z Polskim Radiem w Rzeszowie i Białymstoku; z Teatrem Wileńskim Oskara Koršunovasa oraz z Zamkiem w Trokach.
Efektem współpracy z TVP jest m.in. 8 spektakli dla Teatru Telewizji Polskiej, zrealizowanych wspólnie z TVP Wilno, TVP Kraków oraz TVP Kultura.
RES
Dodaj komentarz
Uwaga! Nie będą publikowane komentarze zawierające treści obraźliwe, niecenzuralne, nawołujące do przemocy czy podżegające do nienawiści!