Od 15 października Ukraińcy mają utrudniony wjazd do Unii Europejskiej. Teraz, żeby otrzymać w polskim konsulacie wizę Schengen trzeba będzie złożyć szereg dodatkowych dokumentów. Próba walki z wizowymi nadużyciami? Z punktu widzenia obywateli Ukrainy to raczej dodatkowa biurokratyczna mitręga. Co jest więc teraz potrzebne aby uzyskać wizę?
Żeby uzyskać zwykłą wizę Schengen trzeba teraz przedstawić trzy rodzaje dokumentów: potwierdzenie wykonywanego zajęcia i zarobków, dowód posiadania wystarczających środków finansowych oraz dokument potwierdzający zakwaterowanie na terenie UE.
Oczywiście niezbędny jest też – jak wcześniej – wypełniony formularz wniosku wizowego z przyklejoną fotografią, kolorowe zdjęcie 3,5 x 4,5 cm, paszport zagraniczny oraz kopia pierwszej jego strony (ważny minimum 3 miesiące po ukończeniu terminu ważności wizy), paszport wewnętrzny (oryginał i kserokopia) oraz ubezpieczenie zdrowotne z pokryciem minimum 30.000 euro ważne we wszystkich krajach UE (oryginał i kopia).
Niestety, okazuje się, że nadal nie wiadomo ile właściwie trzeba zarabiać lub mieć na koncie, żeby wjechać do Polski, na ile dni powinna być rezerwacja hotelu i czy powinna ona być opłacona – pisze zaxid.net. To właściwie w oparciu o jakie kryteria jest obecnie podejmowana decyzja w polskich konsulatach? Tego nie wiemy. Przedstawiamy natomiast wykaz niezbędnych dokumentów, bez których nie otrzymamy wizy Schengen:
1. Dokumenty potwierdzające wykonywane zajęcie i osiągane dochody.
W przypadku pracowników najemnych jest to zaświadczenie o zatrudnieniu potwierdzające stanowisko pracownika, datę zatrudnienia i czas trwania urlopu. Pismo musi zawierać imię i nazwisko oraz stanowisko osoby podpisującej, dane kontaktowe spółki i informacje dotyczące rejestracji przedsiębiorstwa (data wystawienia zaświadczenia nie może być wcześniejsza niż 1 miesiąc przed dniem złożenia wniosku wizowego), wysokość wynagrodzenie otrzymanego w ciągu ostatnich 6 miesięcy.
W przypadku prywatnych przedsiębiorców trzeba przedstawić oryginał licencji – rejestracji spółki wraz z kopią poświadczoną nie wcześniej niż 1 miesiąc przed dniem złożenia wniosku wizowego. Można też przedstawić ostatnią deklarację podatkową (data jej wystawienia nie może być wcześniejsza niż 3 miesiące przed dniem złożenia wniosku).
Z kolei osoby niepracujące muszą przedstawić wyciąg z banku potwierdzający posiadanie środków finansowych, z wykazem operacji w okresie ostatnich 3 miesięcy lub pisemną deklarację przedstawiająca sytuację finansową.
Emeryci i renciści muszą przedstawić dokument potwierdzający otrzymywanie emerytury lub renty (z datą nie wcześniejszą niż 1 miesiąc przed dniem złożenia wniosku).
Uczniowie i studenci muszą przedstawić zaświadczenie placówki oświatowej potwierdzające okres, w którym aplikujący musi uczestniczyć w zajęciach (data zaświadczenia nie może być wcześniejsza niż 1 miesiąc przed dniem złożenia wniosku.
2. Dowód posiadania wystarczających środków finansowych na pokrycie kosztów podróży do strefy Schengen. Może to być wyciąg z rachunku bankowego potwierdzający posiadanie wystarczających środków oraz obejmujący operacje bankowe wykonane w ciągu ostatnich trzech miesięcy, czeki podróżne wystawione na nazwisko osoby ubiegającej się o wizę – oryginał i kopia lub gwarancja sponsora – osoby lub podmiotu zapraszającego – musi ona zawierać potwierdzanie, że ma on wystarczające środki finansowe.
3. Dokument potwierdzający zakwaterowanie. Musi to być zaproszenie, rezerwacja hotelu lub inny tego typu dokument.
W przypadku wizyt prywatnych konieczne jest zaproszenie z urzędu wojewódzkiego lub pisemny wniosek osoby zapraszającej i dokument potwierdzający związek pokrewieństwa.
W przypadku turystów konieczne jest potwierdzenie rezerwacji wycieczki (voucher, itp.), potwierdzenie opłaty kosztów pobytu: 50% za pobyt w Polsce, 100% za pobyt poza Polską, a w przypadku turystów indywidualnych – także szczegółowy plan podróży.
W przypadku podróży służbowych konieczny jest pisemny wniosek przyjmującej osoby prawnej, spółki, organizacji lub organizatora imprezy, na którą jedzie dana osoba – wystawy, konferencji itp. Niezbędne jest także potwierdzenie od pracodawcy osoby ubiegającej się o wizę, że jedzie ona służbowo.
Uczniowie i studenci oraz towarzyszący im nauczyciele muszą przedstawić pisemny wniosek lub zaświadczenie o wpisaniu na listę uczniów lub studentów, sporządzone przez przyjmującą szkołę, uczelnię lub inną placówkę oświatową, ewentualnie zamiast tego – legitymację uczniowską lub studencką lub zaświadczenie z kursów, na które ma uczęszczać dana osoba.
W przypadku wizyt samorządowych konieczny jest pisemny wniosek sporządzony np. przez burmistrzów miast partnerskich lub inne władze samorządowe.
W przypadku przejazdów tranzytowych trzeba okazać wizę na wjazd do państwa przeznaczenia i bilety na dalszą podróż.
Wszystkie szczegółowe wymogi uzyskania wizy Schengen znajdą Państwo np. na stronie Konsulatu Generalnego RP we Lwowie.
Kresy24.pl / zaxid.net
9 komentarzy
Ajatollah Rock&Rolla
16 października 2014 o 21:35Bardzo rozsądna decyzja.
Barnaba
17 października 2014 o 12:00Ciekawe kto tą decyzję wprowadził. Nasi czy UE? To akurat szkodliwe będzie.
Barnaba
17 października 2014 o 12:01A już się doczytałem. To UE za tym stoi…
Sara
1 września 2015 o 16:06Utrapienie z fałszywimi rezerwacjami z ukrainy. Sprawa jest raczej nie do ogarnięcia przez hotelarzy chcących się ogłaszać na portalach typu booking.com. ponieważ oni najzwyczajniej w świecie trzepią pieniądze za te fałszywe rezerwacje. Obecnie w moim hotelu przebywa gość z ukrainy który wyjaśnił nam że booking to jedyny portal noclegowy który ambasada ukraińska akceptuje jako warunek otrzymania wizy dzięki rezerwacji przez ich stronę. Ponadto rezerwacje na booking.com są oficjalnie darmowe natomiast ludzie z ukrainy aby dokonać rezerwacji muszą zapłacić z góry 40 zł za w ogóle możliwość dokonania rezerwacji. My hotelarze nie mamy o tym pojęcia. Dlatego nie zrobią z tym nic ponieważ mają z tych fałszywych rezerwacji pieniądze. Nikt się nie skarży publicznie bo zawsze może odejść z takiego portalu – ale to sie wiąże z brakiem reklamy w sieci – czyli praktycznym nie istnieniem w branży. Booking nawet nie odpowiada na zadawane pytania na ten temat bo mają to głęboko w poważaniu – liczy się kasa dla nich i tyle.Zresztą widać to i w kontaktach z nimi jako hotelarz również jako ich klient – zero szacunku do ludzi i totalne olewanie tematów co się piszę czy mówi w praktycznie każdym przypadku. Podczas rozmów mailowych za każdym razem odpisuje inna osoba nie znająca tematu poruszanego wcześniej (totalny nie ład przez co i brak szacunku). Spływa po nich to Utrapienia ciąg dalszy.
Monia
15 listopada 2015 o 15:33Szkodliwa decyzja , na pewno wymyślił to jakiś Polak >
pokurcz
7 grudnia 2016 o 12:21a w ogole nie wpuszczac tej hołoty banderowskiej. von
Boss
14 stycznia 2017 o 21:44To poczekamy chlopie kiedy ty na zachodzie bedziesz szukal szczescia……..
bletz
2 marca 2017 o 13:16A co powiecie o tej stronie? Czytałęm, że ekspresowo pomagają załatwić wizę http://www.wizy.planujemywakacje.pl/poparcie-wizowe
Pisak
7 kwietnia 2017 o 08:52Witam.Jestem z Krakowa,mieszkam tutaj pracuję i uczę się.Miałem i mam styczność z Ukraińcami praktycznie na co dzień.Panoszą się oni po naszym mieście jakby byli u siebie.W szkole niejaki Ivan Horn lat około 25 wystarał się o Kartę Polaka.Mieszkał za grosze w akademiku,korzystał za niewielkie pieniądze ze stołówki a jednocześnie nazywał naszą Ojczyznę Polskę „starą suką”,poniżał i wyśmiewał innych uczniów nie Ukraińców i nie krył się ze swoimi banderowskimi przekonaniami.Jak taka osoba może w ogóle dostać wizę do Polski i gdzie można zachowanie takiego „gościa” zgłosić?Przecież tacy osobnicy są potencjalnymi terrorystami gdyż mentalni przygotowywani są do niszczenia Narodu polskiego.