– Spłacamy dług, który Polacy zaciągnęli w latach 80. ubiegłego wieku, kiedy to nam pomagano. Cieszę się, że idea, która narodziła się w Polsce, nabrała realnych kształtów. Dzisiaj mamy fundusz, którego biuro mieści się w dawnym budynku ambasady polskiej , mamy dyrektora Polaka i 25 mln. euro na najbliższe trzy lata działalności – powiedział minister Radosław Sikorski podczas uroczystości otwarcia 27 maja w Brukseli siedziby Europejskiego Funduszu na Rzecz Demokracji (European Endowment for Democracy, EED).
Siedziba Funduszu mieścić się będzie w dawnym budynku polskiej ambasady RP w Królestwie Belgii. Powołanie Europejskiego Funduszu na Rzecz Demokracji, flagowej inicjatywy polskiej prezydencji w UE, zaproponował w styczniu 2011 roku minister Radosław Sikorski. Pomysł jego utworzenia był odpowiedzią na brutalne stłumienie przez władze protestów po wyborach prezydenckich na Białorusi i wydarzenia arabskiej wiosny w Tunezji, Egipcie i Libii. Jak zaznaczył w poniedziałek minister Sikorski demokracja w europejskim sąsiedztwie nie zapuściła na dobre korzeni. Sytuacja nadal pozostawia wiele do życzenia – i tu pojawia się miejsce dla EED.
Jesteśmy tutaj, aby wspierać tych, którzy są osamotnieni. Gdyż to właśnie oni, wyborcy – zwykli ludzie, społeczeństwo obywatelskie, oddolne ruchy społeczne – powinni mieć swój udział w rządzeniu w swoich krajach – podkreślił minister Sikorski. W uroczystości wziął także udział minister spraw zagranicznych Litwy Linas Linkevičius.
Fundusz, którego dyrektorem wykonawczym został wybrany w styczniu br. wiceminister Jerzy Pomianowski, obejmie swoim działaniem organizacje społeczne, niezarejestrowane organizacje pozarządowe i ruchy polityczne, także te będące na uchodźstwie, jak również niezależne media. EED będzie finansowane ze środków Komisji Europejskiej oraz wpłat państw członkowskich, z których realizowane będą projekty. Budżet EED w pierwszych trzech latach będzie wynosił ponad 25 mln euro. Największy wkład zadeklarowały: Polska (5 mln euro), Szwecja, Dania, Holandia i Szwajcaria. Srodki trafia na Białoruś, do Algierii, Armenii, Azerbejdżanu, Egiptu, Gruzji, Jordanii, Libanu, Libii, Mołdawii, Maroko, Syrii, na Ukrainę, jak również do Palestyny.
Specjalnymi gośćmi uroczystości byli dziennikarze z Białorusi, Ukrainy, Tunezji, Armenii i Azerbejdżanu. Białoruś reprezentowała redaktor naczelna portalu charter97.org Natalia Radzina, członek rady Centrum Praw Człowieka „Viasna” Uladzimir Labkovich, oraz przedstawiciele opozycji.
Kresy24.pl/msz.gov.pl/charter97.org
Dodaj komentarz
Uwaga! Nie będą publikowane komentarze zawierające treści obraźliwe, niecenzuralne, nawołujące do przemocy czy podżegające do nienawiści!