Do gazoportu w Świnoujściu wpływa dzisiaj pierwszy statek z katarskim gazem. To dostawa testowa. Operacyjną działalność polski terminal LNG rozpocznie z końcem maja przyszłego roku.
Terminal LNG w Świnoujściu nabiera coraz większego znaczenia – zwłaszcza w kontekście niemiecko-rosyjskiej ofensywy, której celem jest budowa drugiej nitki gazociągu północnego Nord Stream II. Uruchomienie polskiego gazoportu daje szansę na większą dywersyfikację dostaw gazu do Polski, złamanie rosyjskiej gazowej dominacji w tej części Europy oraz zmianę układu sił paliwowych w regionie.
Nowe terminale LNG w Europie powstają równolegle do niemiecko-rosyjskiej ofensywy, której celem jest budowa drugiej nitki gazociągu północnego Nord Stream II. Inwestycja ma być omawiana na przyszłotygodniowym szczycie. Państwa, które są jej przeciwne, chcą wpisania do deklaracji ze szczytu zapisów, które będą jasno precyzowały, jaki charakter powinny mieć projekty energetyczne realizowane w UE (mają to być inwestycje, które służą „wspólnym interesom”, „wykorzystują optymalnie istniejącą infrastrukturę” i zwiększają „bezpieczeństwo energetyczne”). Nord Stream II nie mieści się w tych definicjach, a dyplomacja niemiecka zrobi wszystko, by te zapisy wykreślić.
Jeśli uda się zakwestionować Nord Stream II i dokończyć korytarz przesyłowy Północ–Południe, sprzedaż gazu z terminalu na południe Europy będzie opłacalna. W planach jest również odnoga gazociągu na Ukrainę.
Przypomnijmy, że strategiczną decyzję o budowie gazoportu podjął w 2006 r. rząd Prawa i Sprawiedliwości.Terminal miał być gotowy w ciągu dwóch lat. Po przejęciu w 2007 roku władzy przez koalicję PO-PSL trwało to jednak znacznie dłużej. Zapowiedzino, że uruchomienie terminalu nastąpi w połowie 2014 roku, potem termin ten przesunięto o kolejne 6 miesięcy. Raport NIK z marca 2015 bardzo krytycznie ocenił przedłużającą się realizację inwestycji. Rząd PO-PSL tłumaczył opóźnienie „falą bankructw w sektorze budowlanym”. Budowa została ukończona dopiero w październiku 2015. Rozruch potrwa około 5 miesięcy. Do sprecyzowania wszystkich urządzeń potrzeba dwóch tankowców. Drugi ma przypłynąć w końcu lutego. Dopiero po gazie rozruchowym będzie można wtłaczać gaz do systemu przesyłowego i dystrybucji. Prawdziwa, automatyczna dystrybucja gazu będzie w drugim kwartale przyszłego roku.
Obecnie oddano do eksploatacji dwa zbiorniki, co oznacza, że zdolność regazyfikacyjna gazoportu w Świnujściu wyniesie 5 mld m sześć. i odpowiadać będzie ok. jednej trzeciej polskiego zapotrzebowania na gaz ziemny. Jeśli zostanie wybudowany trzeci zbiornik, terminal będzie mógł przyjmować 7,5 mld m. sześć. gazu. To połowa zużycia gazu w Polsce.
Kresy24.pl/forsal.pl, IAR, PAP
11 komentarzy
Luki
11 grudnia 2015 o 11:02Gazoport projekt ś.p. lecha Kaczynskiego, po Jego śmierci tusk wstrzymał budowe gazoportu mówiąc że rosja jest świetnym dostawcą gazu… No wyszło jak wyszło…. Tusk to pinokio!
Demon
11 grudnia 2015 o 13:16Mylisz się. Tusk to kłamca, oszust i zdrajca. Dowodów na to jest aż nadto.
Kocur
11 grudnia 2015 o 12:51Niemcy mają w sobie coś z putina…są podstępni i fałszywi, wyrzutki UE, z resztą nie tylko oni, znajdzie się jeszcze kilka podobnych państw.
Co do portu gazowego, to aż miło popatrzeć jak rynki zbytu kurczą się ruskim. I o to chodzi !
KM
11 grudnia 2015 o 13:15Ciszej będziesz dalej zajdziesz 🙂
Demon
11 grudnia 2015 o 13:18Im gorzej dla Mordoru, tym lepiej dla nas.
Olaf
11 grudnia 2015 o 15:19Chciałem bardzo podziękować premier Szydło i prezydentowi Dudzie za wybudowanie gazoportu! Patrzcie niedowarki – tylko porządzili parę tygodni i już taki sukces! Jak porządzą jeszcze ze 6 tygodni to zbudują na pewno drugi gazoport! I wtedy Polska nareszcie przestanie być w ruinie!
hahaha
11 grudnia 2015 o 21:40Masz – tylko teraz trzeba bardzo uwazac. Dogorywajaca kacapia bedzie wszystko niszczyc (robi to i tak – od 500 lat) – wokol gazportu trzeba ustawic silne straze. Ponadto statki dowozace ta rope powinny byc szczegolnie ochraniane.
greg
12 grudnia 2015 o 11:48hahaha ! w 100% się zgadzam 🙂 jeszcze mają bilon do zorganizowania na obietnice 🙂 może się zrzucą 🙂
JURIJ RUSKI BANDYTA
11 grudnia 2015 o 20:34ROSJA ZDYCHA Z BIEDY A NIEMCY NA SYFILIS – TYLE W TEMACIE – RZECZPOSPOLITA TRZYMA SIĘ Z NORMALNYMI I TRZYMAJĄCYMI HIGIENĘ – A NA ŚMIETNIKACH NAJLEPIEJ CZUJĄ SIĘ SZCZURY… })
miki
11 grudnia 2015 o 23:50Historia Europy wydaje się że jest tak skomplikowana, zalezna od tylu niewiadomych ,a tak naprawdę jest niezwykle prosta i zasadniczy wpływ na nią miała i nadal zresztą ma……….POGODA! Przynajmniej zasadniczy na tą naszą wschodnią jej część. Rosja począwszy od XVII wieku intensywnie zdobywała tereny na wschodzie i w owym czasie równolegle oziębiał się klimat w Europie. Skóry i zrobione z nich futra kosztowały w owych czasach fortuny, a tego Rosja miała wówczas w bród. Budowa miasta i niezamarzającego przez większość roku portu w Petersburgu umożliwiało handel tym towarem bez pośredników, było extra posunięciem. Efekt wszyscy znamy-pełen skarbiec, większa i silniejsza armia-następnie marginalizacja Rzeczpospolitej. Najazdy Napoleona i Hitlera też w dużej mierze rozbiły się o wyjątkowo mroźne okresy zimowe w owych momentach. Historia Rosji sprzyjała……..Teraz już sprawa nie rozbija się o futra i skóry ale o ropę i gaz ,a na ich wyceny alergicznie odziaływują …..WYJĄTKOWO CIEPŁE ZIMY. I taką teraz mieć powinniśmy według wszelkich prognoz 🙂 Kraje OPEC zwiększyły wydobycie z 30 do 31,5 mln ton, zapasy sa ogromne, popyt na niskim poziomie, a niebawem doszusuje Iran i będzie wyjątkowo ciepła zima….. Amen
olek
12 grudnia 2015 o 10:55Wszystko będzie zależało panowie od ceny 1 m3 gazu jaki ludzie będą płacić i to będzie decydowało o byciu graczem na rynku gazu i opłacalności tej inwestycji.