
Fot: Ammy Singh/Unsplash.com
Na wtorkowym posiedzeniu Rady Ministrów rząd przyjął projekt nowelizacji ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa oraz niektórych innych ustaw, przedłożony przez Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji.
Dotychczasowe rozwiązania związane z legalnością pobytu obywateli Ukrainy w Polsce zostają przedłużone do 4 marca 2026 roku – zgodnie z decyzją wykonawczą Rady Unii Europejskiej, dla wszystkich unijnych krajów. Nowe przepisy pozwolą na kontynuowanie pomocy uchodźcom, którzy należą do grup szczególnie wrażliwych, przy jednoczesnym podniesieniu jakości danych gromadzonych na temat obywateli Ukrainy w rejestrach państwowych.
Jak informuje MSWiA, wydłużony zostanie okres załatwiania przez wojewodów takich spraw, jak udzielenie zezwolenia na pobyt czasowy, udzielenie zezwolenia na pobyt stały, udzielenie zezwolenia na pobyt rezydenta długoterminowego Unii Europejskiej, zmianę zezwolenia na pobyt czasowy i pracę, zmianę zezwolenia na pobyt czasowy w celu wykonywania pracy w zawodzie wymagającym wysokich kwalifikacji, cofnięcie cudzoziemcom zezwolenia na pobyt czasowy, pobyt stały oraz na pobyt rezydenta długoterminowego Unii Europejskiej.
Projekt noweli ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa zakłada także działania uszczelniające system udzielania pomocy. Uprawnienia stracą ci obywatele Ukrainy, którzy krótkoterminowo przekraczają granicę na podstawie zezwolenia na przekraczanie granicy w ramach małego ruchu granicznego.
Z kolei termin zakończenia przyjmowania uchodźców wojennych z Ukrainy do ośrodków zbiorowego zakwaterowania w Polsce ustalono na 31 października 2025 r.
Od 1 listopada 2025 roku w ośrodkach tych będą mogły przebywać wyłącznie osoby należące do tzw. grup chronionych – w tym emeryci, kobiety w ciąży oraz osoby z niepełnosprawnościami.
„Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji uważa, że nadszedł moment, w którym tego typu wsparcie może zostać wstrzymane” – powiedział rzecznik rządu Adam Szłapka, cytowany przez IAR.
Z kolei rzeczniczka wojewody mazowieckiego Joanna Bachanek przypomniała, że pierwsze 120 dni pobytu w Polsce jest bezpłatne, ale później obowiązuje współfinansowanie kosztów utrzymania. Obecnie ponad połowa mieszkańców ośrodków płaci już częściowo za zakwaterowanie i wyżywienie.
Jak podaje IAR, dla około 6 tysięcy uchodźców spoza grup uprzywilejowanych planowany jest program integracyjny „Razem ku niezależności”. Dzięki środkom unijnym uchodźcy będą mogli uzyskać dopłaty do wynajmu mieszkań, a także uczestniczyć w kursach języka polskiego.
W samym województwie mazowieckim w ośrodkach zbiorowego zakwaterowania przebywa obecnie około 3 tysięcy osób. Dostępnych jest jeszcze ponad 1000 wolnych miejsc.
ba za IAR/gov.pl/web/mswia/projekt
Dodaj komentarz
Uwaga! Nie będą publikowane komentarze zawierające treści obraźliwe, niecenzuralne, nawołujące do przemocy czy podżegające do nienawiści!