Drogi Użytkowniku,
w związku z obowiązywaniem Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) przypominamy podstawowe informacje z zakresu przetwarzania danych dostarczanych przez Ciebie podczas korzystania z naszej strony. Zamykając ten komunikat (kliknięcie w przycisk "Przejdź do serwisu") oświadczasz, że zapoznałeś się z treścią Polityki Prywatności i zgadzasz się na wskazane w wymienionym dokumencie działania.
2 komentarzy
Feliks Koperski
25 kwietnia 2019 o 18:40Szanowni czytelnicy portalu Kresy24.pl
Ogłaszamy wyniku konkursu w której do wygrania były trzy egzemplarze książek „Białe Legiony 1914–1918. Od Legionu Puławskiego do I Korpusu Polskiego” oraz „Życie i śmierć dla Polski. Partyzancka epopeja Uderzeniowych Batalionów Kadrowych”:
Pytania konkursowe dla Białe Legiony 1914–1918. Od Legionu Puławskiego do I Korpusu Polskiego:
Jaki charakter w Armii Rosyjskiej miały pełnić w 1914 r. „Legiony Gorczyńskiego”?
Rosjanie przewidywali dla „Legionów Gorczyńskiego” rolę w działaniach dywersyjno-sabotażowych (partyzanckich) na tyłach wkraczających wojsk niemieckich.
Gdzie miała swój chrzest bojowy Brygada Strzelców Polskich?
Brygada Strzelców Polskich została skierowana na front w 1916. Brała udział w walkach z Niemcami na Nowogródczyźnie, gdzie poniosła duże straty. Walczyła na linii frontu, który przebiegał na rzece Szczara, a także w rejonie Zaosia i Snowia.
Pytania konkursowe dla Życie i śmierć dla Polski. Partyzancka epopeja Uderzeniowych Batalionów Kadrowych:
Proszę wymienić nazwiska dwóch Rosjan służących w UBK?
Mało znane pozostają losy rosyjskich żołnierzy III batalionu 77. pułku piechoty AK – Uderzeniowych Batalionów Kadrowych: strzelca Karola Jakimowa ps. „Lolek”, Jana Ławrientiewa ps. „Felek”, Zofii Ławrientew ps. „Zoja”.
Który pododdział UBK brał udział ataku na Wilno w 1944 roku?
Był to III batalion/ 77 pp AK, który uczestniczył też w operacji „Ostra Brama”. Oddział uderzał 6 lipca na Wilno od strony wschodniej, wzdłuż Czarnego Traktu w stronę ulicy Subocz. Poniósł ciężkie straty w okolicy linii kolejowej wiodącej na Mołodeczno i wycofał się po kilkugodzinnej walce na południe. Udał się do Puszczy Rudnickiej, gdzie wyznaczono miejsce zgrupowania sił Okręgu. 17 lipca 1944, po aresztowaniu przez NKWD zaproszonych na odprawy dowódców jednostek AK, dowództwo Okręgu podjęło decyzję o rozwiązaniu oddziałów. Większość żołnierzy UBK pochodzących z Polski Centralnej udała się w kierunku Warszawy.
Laureatami konkursu „Białe Legiony 1914–1918. Od Legionu Puławskiego do I Korpusu Polskiego” zostali:
Maciej Ż.
Borys B.
Ludwik D.
Laureatami konkursu „Życie i śmierć dla Polski. Partyzancka epopeja Uderzeniowych Batalionów Kadrowych” zostali:
Andrzej O.
Leszek P.
Robert G..
Laureatom gratulujemy i zapraszamy do udziału w kolejnych konkursach.