
Fot: twitter.com/Straz_Graniczna
Pracownicy Parku Narodowego „Białowieska Puszcza” sporządzili spis żubrów żyjących po białoruskiej stronie puszczy. Okazało się, że było ich ponad siedemset. Co więcej, w ciągu roku pojawiło się o 36 żubrów więcej.
„Łącznie naliczono 726 żubrów, z czego 8 przetrzymywanych jest w zagrodach pokazowych” – podał park.
Wśród nich 132 to dorosłe samce, czyli osobniki w wieku powyżej 3,5 roku. I kolejnych 378 dorosłych samic — mają od 1,5 do 3,5 roku. Ponadto w lesie żyje 89 młodych bizonów.
W miejscach, gdzie żubry żyją w dużych stadach, strażnicy leśni używali do ich policzenia dronów i aparatu z obiektywem o dużej ogniskowej.
Zimą żubry gromadzą się na terytoriach rejonów swisłockiego, prużańskiego i kamienieckiego obwodu brzeskiego.
Z kolei liczba żubrów bytujących na Podlasiu jest mniejsza niż rok temu – poinformował Białowieski Park Narodowy. Zaobserwowano ok. 870 żubrów, w tym 107 cieląt. Spora grupa żubrów, licząca nawet 130 zwierząt, przemieściła się w głąb polski, z Puszczy Białowieskiej do bratniej populacji na teren Nadleśnictwa Żednia. „To pierwsze potwierdzone telemetrycznie przejście nie tylko byków, ale i samicy między oboma populacjami” – podaje BPN.
W sumie, na terenie Polski żyło w 2024 r. 2820 żubrów – dane pochodzą z marca.
ba zielona.interia.pl/euroradio.fm
Dodaj komentarz
Uwaga! Nie będą publikowane komentarze zawierające treści obraźliwe, niecenzuralne, nawołujące do przemocy czy podżegające do nienawiści!