W przededniu Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych Związek Polaków na Białorusi wspólnie z Konsulatem Generalnym RP w Grodnie i uczniami Polskiej Szkole Społecznej im Króla Stefana Batorego odwiedzili mogiły żołnierzy podziemia niepodległościowego rozsiane po Grodzieńszczyźnie.
Zdjęcia z objazdu mogił Wyklętych udostępnił portalowi działacz polskiej mniejszości na Białorusi Andrzej Poczobut.
Działacz przypomina, że na Białorusi Wyklęci to nie tylko żołnierze powojennej konspiracji, ale wszyscy którzy należeli do Armii Krajowej i polskiego podziemia.
Przy mogile żołnierzy VII UBK por. Zbigniewa Czarnockiego ps. Czarny poległych 20 września 1943 roku w walce z Niemcami.
Kolejnym punktem objazdu są Surkonty. Tu spoczywa płk. Maciej Kalenkiewicz ps. Kotwicz i jego żołnierze polegli w walce z NKWD w sierpniu 1944.
Raduń. Przy grobie żołnierzy AK z oddziału kaprala Franciszka Wieramowicza ps. Kuna. Zostali zamordowani przez grupę specjalną NKGB ZSRR, która udawała antysowiecką partyzantkę rosyjską.
Ciała bestialsko zabitych AK- owców – jednemu z których piłą podcięto gardło – na pokaz zostały wyłożone przez czekistów na rynku w Raduniu, a później pogrzebane w tajemnicy.
Ich los opisuje ludowa piosenka „Szumi piaskowski las”. Pod koniec lat 90. w trakcie budowy natrafiono na ich szczątki. Władze próbowały je ukryć, jednak plan ten został udaremniony dzięki Polakom z oddziału ZPB w Raduniu.
Ostatecznie szczątki kaprala Wieramowicza i jego kolegów spoczęły na cmentarzu parafialnym w Raduniu.
Osowo. Przy grobie ks. majora Antoniego Bańkowskiego pseudonim Eliasz. Ksiądz przed wojną był kapelanem legendarnego 3 Pułku Strzelców Konnych. W trackie okupacji był kapelanem wołkowyskiej AK. Po 1944 roku w związku ze śmiercią kolejnych dowódców wziął na siebie dowodzenie Samoobroną Ziemi Wołkowyskiej. W 1947 został aresztowany przez bezpiekę. Przeszedł straszne śledztwo. Skazano go na 25 lat łagrów. Po powrocie z łagrów był proboszczem w Osowie. Jest pochowany przy kościele.
Lida. Przy symbolicznej mogile ppor. Jerzego Bakłażca ps. Pazurkiewicz z IV bat. 77 pułku piechoty AK powieszonego przez Sowietów w publicznej ekzekucji 2 lutego 1945 r.
Lida. Przy symbolicznej mogile ppor. Jerzego Bakłażca ps. Pazurkiewicz z IV bat. 77 pułku piechoty AK powieszonego przez Sowietów w publicznej ekzekucji 2 lutego 1945 r.
Publiée par Andrzej Poczobut sur Samedi 29 février 2020
ba
Dodaj komentarz
Uwaga! Nie będą publikowane komentarze zawierające treści obraźliwe, niecenzuralne, nawołujące do przemocy czy podżegające do nienawiści!