Od 14 lutego oddział Związku Polaków na Białorusi w Brześciu wspólnie z Konsulatem Generalnym RP rozpoczął objazdy miejsc pamięci obwodu brzeskiego ku czci Żołnierzy Wyklętych. Delegacje ZPB z Brześcia, Prużany, Kobrynia, przedstawiciele organizacji polskich spotkali się w Żabince przy Mogile 9 Żołnierzy AK z oddziału „Watra” I Okręgu Poleskiego AK.
Na tablicy, wykonanej w 1992 r., jest napis: „Tu spoczywają Polscy Partyzanci, Żołnierze Oddziału Watra Okręgu Polskiego Armii Krajowej, dowodzonego przez Wojciecha Zbiluta ”Jura”/ Polegli w walce z Niemcami 27.10.1943r. w okolicy Żabinki.”
Poniżej nazwiska: „ppor. Stanisław Murawski, „Stanisław”, st.sierż. Józef Kazimierczak, „Bzura”, kpr.podch. Jan Malik ”Thompson”, strz. Jan Łagodziuk „Jaś”, strz. Czesław Greń „Grześ”, strz. Józef Wołoszyński „Sarka”, strz. Edward Radwański „Edek”, strz. Bolesław N.”Rak” strz. NN „Todt” / Cześć Ich Pamięci!”.
Konsul Konsulatu Generalnego RP w Brześciu Olga Kacperczyk opowiedziała zebranym o Armii Krajowej na Polesiu, o historii oddziału „Watra”. Alina Jaroszewicz, prezes oddziału brzeskiego obwodowego ZPB, zwróciła uwagę na to, że większość Żołnierzy Wyklętych nie ma krzyża ani pomnika na naszej ziemi, gdyż pamięć o nich była zacierana, a prawda o bohaterstwie i tragicznych losach Akowców ukrywana i fałszowana. W obwodzie brzeskim ocalało tylko 3 zbiorowe mogiły Żołnierzy Wyklętych – w Żabince, Wierchowiczach w rejonie kamienieckim i w Juszkiewiczach w rejonie baranowickim. Armia Krajowa wbrew wszystkiemu nadal żyje w naszej pamięci. Jest symbolem polskiego oporu przede wszystkim przeciwko nazistom, ale także przeciwko okupacji sowieckiej. Po złożeniu wieńców, kwiatów i zapaleniu zniczy delegacje udały się na cmentarz do Peliszcz, by oddać hołd śp. Wacławowi Trzeciakowi, ostatniemu Kombatantowi, Żołnierzowi AK w obwodzie brzeskim.
Kresy24.pl za polesie.org/ba
Dodaj komentarz
Uwaga! Nie będą publikowane komentarze zawierające treści obraźliwe, niecenzuralne, nawołujące do przemocy czy podżegające do nienawiści!