W Krynicy Zdroju zakończyły się XIII Światowe Igrzyska Polonijne. Dla przybyłej na zawody Polonii była to okazja nie tylko do sportowej rywalizacji i spotkania w gronie rodaków, ale również uczestniczenia w obchodach Setnej Rocznicy Odzyskania Niepodległości. Licząca ponad 70 osób reprezentacja Polaków z Białorusi zajęła III miejsce w drużynowej medalowej klasyfikacji!
Trwająca 5 dni (25 luty – 1 marca) spartakiada, to nie tylko zmagania sportowe. Wieczorami odbywały się ceremonie medalowe, spotkania integracyjne, rozmowy ze znanymi olimpijczykami, i możliwość delektowania się regionalnymi potrawami. Dodatkową atrakcją dla Polonii były wycieczki po malowniczej Ziemi Sądeckiej, do Niedzicy, Krakowa czy Wieliczki.
Historia Światowych Igrzysk Polonijnych korzeniami sięga 1 sierpnia 1934 roku. Wtedy na stadionie Wojska Polskiego w Warszawie odbyła się ich pierwsza edycja. Zawody organizowane są co 2 lata, na przemian zimowe i letnie, w różnych miastach Polski. W zawodach uczestniczą nasi rodacy mieszkający na całym świecie, a ich celem jest integracja środowisk polonijnych.
W tym roku prezes Związku Polaków na Białorusi Andżelika Borys, jako jedyna przedstawicielka Polonii i Polaków, mieszkających poza granicami Polski, dostąpiła zaszczytu powitania uczestników XIII Światowych Zimowych Igrzysk Polonijnych podczas ceremonii otwarcia w Pijalni Głównej w Krynicy Zdroju.
Licząca ponad 70 osób reprezentacja Polaków z Białorusi zajęła III miejsce w drużynowej medalowej klasyfikacji! Serdecznie gratulujemy z zwycięzcom!
Kresy24.pl/sadeczanin.info/znadniemna.pl/ab
Dodaj komentarz
Uwaga! Nie będą publikowane komentarze zawierające treści obraźliwe, niecenzuralne, nawołujące do przemocy czy podżegające do nienawiści!