Ambasadorowie krajów członkowskich przy UE osiągnęli w środę porozumienie w sprawie wspólnych zakupów amunicji dla Ukrainy – podała na swoim profilu na Twitterze szwedzka prezydencja w Radzie UE.
Unijni ambasadorowie zatwierdzili porozumienie na spotkaniu w Brukseli, kończąc spór o warunki kontraktów.
„Ambasadorowie UE zatwierdzili decyzję o udzieleniu pomocy w ramach Europejskiego Funduszu na rzecz Pokoju na wsparcie Sił Zbrojnych Ukrainy w wysokości 1 mld euro, na wspólny zakup amunicji i rakiet” — poinformowała szwedzka prezydencja Rady UE na Twitterze.
Szczegóły porozumienia osiągniętego przez przedstawicieli UE nie zostały na razie przekazane opinii publicznej.
Ministrowie spraw zagranicznych UE zatwierdzili ogólny plan przekazania Ukrainie miliona pocisków artyleryjskich w ciągu 12 miesięcy w marcu, ale program zamówień utknął w martwym punkcie, ponieważ poszczególne rządy spierają się o warunki kontraktów.
Kraje UE zgodziły się ograniczyć program do firm z UE i Norwegii, która ma bliskie powiązania gospodarcze z Unią Europejską. Jednak, jak podają źródła, Francja nalegała, aby produkcja amunicji odbywała się wyłącznie w krajach, które mają w 100 proc. unijny łańcuch dostaw.
Stanowisko to rozczarowało innych członków UE, w tym Polskę, Niemcy i Holandię. Niemiecki przemysł zbrojeniowy importuje na przykład niektóre niezbędne komponenty z Wielkiej Brytanii, która nie jest już członkiem UE i jeśli francuskie podejście zostanie zaakceptowane, firmy te nie będą mogły ubiegać się o kontrakty.
Jednym z kluczowych problemów wyrażany przez polskich urzędników pozostaje obawa, że europejski przemysł obronny może nie podołać zadaniu dostarczenia Ukrainie miliona pocisków w ciągu 12 miesięcy.
bz na podst.euriointegration.com.ua
Dodaj komentarz
Uwaga! Nie będą publikowane komentarze zawierające treści obraźliwe, niecenzuralne, nawołujące do przemocy czy podżegające do nienawiści!