– Miała ona na celu przeszkodzić Rosji w dominacji nad przekazem informacyjnym i w łatwości siania zamętu w kolejnych krajach Europy. Konkretne działanie miało demaskować mechanikę funkcjonowania i identyfikować personalnie kreatorów oraz aktorów tego zamieszania – powiedział ekspert warszawskiego Ośrodka Studiów Wschodnich w rozmowie z Polskim Radiem.
Według niego, przykładem owej wojny informacyjnej jest ujawnienie danych podejrzanych o zamach na Siergieja Skripala oraz sprawa śmierci najemników rosyjskich w Syrii.
– (Rosjanie) byli zaskoczeni skalą skuteczności przekazu zachodniego, demaskującego tę operację. W pamięci pozostało to, że ponieśli porażającą klęskę. Argumentacja Rosjan została podważona – mówił Piotr Żochowski.
– Mamy wyraźną poszlakę, że ktoś aktywnie zinfiltrował ich system bezpieczeństwa, albo znalazła się osoba, która przekazała te dane państwom zachodnim – mówił z kolei o ujawnieniu personaliów podejrzanych o dokonanie ataku chemicznego w Wielkiej Brytanii gość Polskiego Radia. Więcej fragmentów rozmowy tutaj, a analiza Piotra Żochowskiego na ten temat tutaj.
Oprac. MaH, polskieradio.pl, osw.waw.pl
Dodaj komentarz
Uwaga! Nie będą publikowane komentarze zawierające treści obraźliwe, niecenzuralne, nawołujące do przemocy czy podżegające do nienawiści!