
Fot: mid.ru
Rosja nie chce być dłużej członkiem Rady Europy. Jak donosi rosyjska agencja TASS, 10 marca rosyjskie MSZ złożyło oświadczenie w tej sprawie, oskarżając kraje UE i NATO o rzekome nadużywanie większości i „kontynuowanie linii dalszego niszczenia rady i wspólnej humanitarnej przestrzeni prawnej w Europie”.
Według TASS, złożone przez MSZ FR oświadczenie jest jednoznaczne z wypowiedzeniem Europejskiej Konwencji Praw Człowieka i stwarza niebezpieczeństwo przywrócenia kary śmierci w Rosji.
„Rosja nie weźmie udziału w narzuconej przez NATO i UE transformacji RE, najstarszej organizacji europejskiej, w kolejną platformę opowieści o supremacji Zachodu i samouwielbienia. Niech się cieszą komunikowaniem się ze sobą bez Rosji” – brzmi komunikat.
Rosyjskie MSZ podkreśliło, że bieg wydarzeń „staje się nieodwracalny”. „Rosja nie zamierza pogodzić się z tymi wywrotowymi działaniami prowadzonymi kolektywnie przez kolektywny Zachód, powiązanymi z narzuceniem „porządku opartego na zasadach”, który ma zastąpić prawo międzynarodowe deptane przez Stany Zjednoczone i ich satelity” – czytamy w dokumencie.
Wiceprzewodniczący Senatu Rosji Konstantin Kosaczow powiedział, że wyjście Rosji z Rady Europy pociąga za sobą wypowiedzenie jej karty i Europejskiej Konwencji Praw Człowieka, która zobowiązuje państwa członkowskie do zniesienia kary śmierci.
Rosyjskie media zauważają, że moratorium na wykonywanie kary śmierci zostało wprowadzone w Rosji po jej wstąpieniu do Rady Europy.
Przypomnijmy, że z powodu wojny między Rosją a Ukrainą Rada Europy zawiesiła członkostwo Rosji w dwóch organach – Komitecie Ministrów Rady Europy i Zgromadzeniu Parlamentarnym Rady Europy (ZPRE).
Członkowie Prezydium Komisji Weneckiej, organu doradczego Rady Europy ds. prawa konstytucyjnego, również zainicjowali wygaśnięcie prawa Rosji do reprezentacji w komisji.
Na 14-15 marca zapowiedziano nadzwyczajną sesję plenarną ZPRE, której głównym tematem będą konsekwencje agresji Federacji Rosyjskiej.
Rosja legalnie pozostaje członkiem Rady Europy i stroną odpowiednich konwencji, co zachowuje zobowiązania Rosji, w tym wynikające z Europejskiej Konwencji Praw Człowieka. Oznacza to również zobowiązanie Rosji do przestrzegania decyzji Europejskiego Trybunału Praw Człowieka.
Dodaj komentarz