Pierwszy litewski męczennik czasów sowieckich. W Wilnie odbyła się beatyfikacja abp. Teofiliusa Matulionisa

26 czerwca 2017

Beatyfikacja ordynariusza diecezji koszedarskiej była pierwszą tego typu uroczystością na Litwie i pierwszą od 30 lat beatyfikacją sługi Bożego z Litwy. Beatyfikacyjny portret przedstawia Matulionisa w szacie biskupiej założonej na strój więzienny. Fot. Waldemar Dowejko/Wilnoteka.lt

Litewski męczennik z czasów komunizmu abp Teofilius Matulionis (1873-1962) został ogłoszony błogosławionym. Ceremonia pod przewodnictwem prefekta Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych kardynała Angelo Amato odbyła się na placu Katedralnym w Wilnie z udziałem 50 księży i ponad 15 tys. wiernych – pielgrzymów z całej Litwy, Polski, Rosji, Białorusi, Łotwy, Kanady, USA i Australii.

Msza św. odprawiana była po łacinie. Pierwsze czytanie z Księgi Izajasza odczytano po rosyjsku, Psalm odśpiewano po litewsku, drugie czytanie z Listu św. Pawła do Rzymian – po polsku, zaś fragment Ewangelii wg św. Mateusza – po litewsku.


„Bohaterski świadek ewangelii, odważny obrońca godności ludzkiej” – tak określił abpa Matulionisa w liście odczytanym podczas uroczystości beatyfikacyjnych.

Teofilius Matulionis był wielokrotnie więziony za wiarę i walkę o wolność sumienia. W sowieckich łagrach i więzieniach spędził łącznie 16 lat. W 1923, po procesie, w którym oskarżeni byli także m.in. abp Jan Cieplak i ks. prał. Konstanty Budkiewicz, został po raz pierwszy uwięziony przez bolszewików. Gdy przebywał w więzieniu, Pius XI mianował go 8 grudnia 1928 biskupem pomocniczym mohylewskim ze stolicą tytularną Matrega. Sakry udzielił mu potajemnie biskup Antoni Malecki. Wydostał się na wolność w 1933 dzięki wymianie więźniów między Litwą a ZSSR. W 1936 podróżował do Egiptu, Ziemi Świętej i Polski. 9 stycznia 1943 został mianowany biskupem diecezjalnym koszedarskim. Po zajęciu Litwy przez Armię Czerwoną w 1940 ponownie trafił do łagrów. Ogółem z niemal 90 lat życia 25 spędził w sowieckich więzieniach. Powrócił z nich w 1956, ale reżim nie pozwolił mu na objęcie rządów diecezją. Był otoczony ścisłą kontrolą policyjną. 9 lutego 1962 św. Jan XXIII mianował go arcybiskupem ad personam. Zmarł 20 sierpnia 1962 roku w Szadowie. Pochowano go w krypcie biskupiej wkatedry Przemienienia Pańskiego w Koszedarach. W 1990 roku rozpoczęto diecezjalny etap jego procesu beatyfikacyjnego, który zakończył się w 2008 roku przekazaniem akt procesu do Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych. 1 grudnia 2016 roku papież Franciszek upoważnił jej prefekta, kardynała Angelo Amato do promulgowania dekretu o uznaniu męczeństwa arcybiskupa. 25 czerwca 2017 w Wilnie został, przez kard. Angelo Amato, ogłoszony błogosławionym. Jego wspomnienie liturgiczne obchodzone jest 14 czerwca.


Kresy24.pl

Podziel się tym z innymi. Udostępnij na:

Komentarze nawołujące do przemocy, zawierające zniesławienia, wulgaryzmy, groźby karalne lub spam będą usuwane. Również wpisy osób podających nieprawdziwy email.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *