Pałace Wilna XVII-XVIII wieku, to pierwsze wydawnictwo monograficzne o pałacach znaczących miast Rzeczypospolitej. Stanowi także ważny wkład w badaniach rezydencji nowożytnych na Litwie. Autorką dzieła jest dr hab. Anna Sylwia Czyż z Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego. Napisano na stronie Narodowego Instytutu Polskiego Dziedzictwa Kulturowego za Granica POLONIKĄ.
Publikacja jest wynikiem projektu Rezydencjonalna nowożytna architektura Wilna do 1795 r., który autorka prowadziła w latach 2019-2021 w ramach Instytutu Polonika.
Esencją publikacji jest katalog 41 pałaców. Tych zachowanych i niezachowanych. Zajmuje on dwie trzecie objętości całej książki. Noty katalogowe zostały pomyślane jako monografia każdej z siedzib, stąd znalazły się w nich prócz danych historycznych analizy formalne, których nie zamieszczono we wcześniejszej syntetycznej części książki. Obszerną, czasami wręcz dominującą część danej noty zajmują wypisy archiwalne, niejednokrotnie przynoszące zaskakujące, nowe informacje – napisano na stronie.
Książka ma prawie siedemset stron. Zwieńczeniem dzieła Anny Sylwii Czyż jest aneks Słownik architektów i budowniczych czynnych w Wilnie XVII–XVIII w.
Dodaj komentarz
Uwaga! Nie będą publikowane komentarze zawierające treści obraźliwe, niecenzuralne, nawołujące do przemocy czy podżegające do nienawiści!