Stosunkiem głosów 188 do 8 w historycznym głosowaniu parlament Finlandii poparł złożenie przez rząd Finlandii wniosku o członkostwo w Sojuszu Północnoatlantyckim.
Złożenie wniosku podpisanego przez ministra spraw zagranicznych Finlandii przewidywane jest jeszcze dziś. Dziś również wniosek o przyjęcie do NATO podpisała minister spraw zagranicznych Szwecji, jednocześnie w parlamencie rozpoczęła się debata na ten temat, ale główne partie rządu i opozycji już wyraziły poparcie dla wstąpienia do NATO.
Jak pisaliśmy, dziś minister spraw zagranicznych Putina, Siergiej Ławrow, powiedział że wstąpienie Szwecji i Finlandii do NATO nie zrobi większej różnicy, bo oba te kraje już od lat biorą udział w ćwiczeniach wojskowych NATO. W podobnym duchu wypowiadał się wczoraj sam Putin, ale zastrzegł, że Rosja zareaguje, jeśli będzie budowana infrastruktura NATO w Finlandii i Szwecji. Jeszcze w poprzednich dniach niźsi funkcjonariusze Kremla jak wiceminister spraw zagranicznych Rosji Siergiej Riabkow czy rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow grozili Szwecji i Finlandii jeżeli przystapią do NATO, także posunięciami wojskowymi.
– Turcja nie może powiedzieć „tak” członkostwu Finlandii i Turcji w NATO. To niemożliwe, niech się nie obrażają – powiedział z kolei wczoraj prezydent Turcji Recep Erdogan. – Wtedy NATO przestanie być organizacją bezpieczeństwa. Nie możemy powiedzieć „tak”. Nie mogą nas znowu użądlić tam, gdzie wcześniej nas użądlili. Muszę powiedzieć, coś bardzo jasno i szczerze. Oba kraje nie mają uczciwego podejścia do organizacji terrorystycznych. Szwecja – to centrum inkubacyjne organizacji terrorystycznych. Przywożą terrorystów do swoich parlamentów, dają im trybunę, rozsyłają specjalne zaproszenia i nawet mają w swoim parlamencie terrorystów, którzy popierają Partię Pracujących Kurdystanu.
Oświadczył też, że Finlandia i Szwecja zamierzają wysłać swoje delagacje do Turcji, by przeprowadzić rozmowy w sprawie wstąpienia do NATO. – Przepraszam, nie mają na co liczyć – powiedział Erdogan.
Władze Turcji od lat mają pretensje do Szwecji i Finlandii o to, że krytykują Turcję pod względem praw człowieka i udzielają azylu przedstawicielom tureckiej opozycji oraz kurdyjskich bojowników, których Turcja uważa za terrorystów.
Jednak prawie wszystkie inne kraje Sojuszu, z USA na czele, oraz sam sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg jasno opowiadają się za jak najszybszym przyjęciem Szwecji i Finlandii do NATO. USA i Wielka Brytania udzieliły też Szwecji i Finlandii gwarancji bezpieczeństwa na czas przeprowadzania procesu akcesyjnego. Oba kraje nie obawiają się pełnoskalowego ataku Rosji, ale obawiają się ataków hybrydowych, zwłaszcza cyberataków.
Oprac. MaH, reuters.com
Dodaj komentarz
Uwaga! Nie będą publikowane komentarze zawierające treści obraźliwe, niecenzuralne, nawołujące do przemocy czy podżegające do nienawiści!