Obecnie w szkołach rosyjskich w Estonii 60% przedmiotów nauczanych jest w języku państwowym, a 40% w języku rosyjskim.
We wtorek, 4 grudnia, estoński Riigikogu (parlament) odrzucił projekt ustawy złożonej przez frakcję Partii Reform, która planowała zobowiązać rząd do opracowania programu całkowitego przejścia na języka państwowy we wszystkich placówkach oświatowych w kraju, donosi agencja BNS.
W czasie głosowania na sali było 67 ze 101 deputowanych. Za projektem ustawy wniesionym do pierwszego czytania zagłosowało 50 deputowanych, 2 było przeciw, 2 wstrzymało się od głosu, a 15 nie głosowało. W związku z tym projekt ustawy został wycofany z dalszego procedowania (nie został zatwierdzony do drugiego czytania).
Projekt przedstawił w parlamencie Jurgen Ligi , były minister edukacji kraju;
„Potwierdzam, że po raz pierwszy mamy nadzieję. Jeśli wszyscy członkowie i frakcje Riigikogu będą uczestniczyć w głosowaniu, jak zapowiadali w swoich poprzednich wystąpieniach, zdołamy zobowiązać rząd do szybkiego rozwiązania tego problemu” – powiedział Ligi.
Powołał się też na własne doświadczenie w polityce krajowej. Według niego, przez ostatnie 25 lat temat „przejścia edukacji przedszkolnej i szkolnej w języku obcym na język estoński”, był „heroicznie unikany”.
Przyznał, że będąc ministrem zlekceważył problem;
Po głosowaniu, przewodniczący frakcji Partii Reform Jurgen Ligi napisał, że z punktu widzenia zmian w społeczeństwie estońskim, jest to najważniejsza reforma, której istota zawiodła.
„Riigikogu zagłosował w sprawie naszego projektu ustawy „o jednolitości edukacji podstawowej i szkolnej w Estonii”, nie zdając egzaminu. Pięćdziesiąt za, dwa przeciw, a potrzebowaliśmy pięćdziesięciu jeden głosów”, napisał w sieciach społecznościowych.
Opozycyjna Partii Reform przed przyszłorocznymi wyborami do parlamentu zaczęła mocno skupiać się na kwestiach języka estońskiego. I tak, pod koniec listopada grupa jej radnych w tallińskim ratuszu zaproponowała „przeznaczenie w 2019 roku dodatkowych 400 tys. euro z budżetu stolicy na nauczanie języka estońskiego w rosyjskojęzycznych przedszkolach”. Posłowie wskazali, że fundusze na to można by pozyskać z projektu „polityka informacyjna ratusza”, ponieważ, zdaniem opozycji, część tych środków idzie na rosyjską propagandową telewizję „Pierwyj Bałtijskij Kanał”.
Obecnie około połowa dzieci w wieku przedszkolnym, które mówią po rosyjsku w domu, uczestniczy w grupach mających zaadoptować je środowisku estońskojęzycznym lub chodzi do estońskiego przedszkola.
Po ukończeniu przedszkola z językiem rosyjskim 82% dzieci kontynuuje naukę w szkole podstawowej z rosyjskim językiem wykładowym . Z tych, którzy uczyli się w przedszkolu z grupami estońskojęzycznymi, do szkoły rosyjskiej idzie 52 %.
Na Łotwie, 22 marca w trzecim czytaniu, sejm zatwierdziła poprawki do ustawy o edukacji, przewidujące przejście wszystkich szkół na państwowy język nauczania w roku szkolnym 2021/2022. Prezydent kraju Raimonds Vejonis podpisał ustawę 2 kwietnia.
Kresy24.pl/ba
2 komentarzy
józef III
11 grudnia 2018 o 00:47mniejszości mają prawo do nauki w języku ojczystym (nawet rosyjska) ; wynaradawianie siłowe lub za pomocą bezwzględnego prawa to barbarzyństwo (i przestępstwo zpw prawa międzynarodowego).
andrzej
15 grudnia 2018 o 07:46tszeba bylo wysedlic w 1991r.