Czy katolicy na Białorusi doczekają wreszcie u siebie wizyty Ojca Świętego? Już przed rokiem prezydent Łukaszenka podczas spotkania z nuncjuszem papieskim w Mińsku wyraźnie zasygnalizował, iż pozwoli Benedyktowi XVI na spotkanie z wiernymi.
Podobne sygnały pojawiały się i wcześniej. Choćby w 2009 roku, gdy sam Łukaszenka podczas swojego pobytu w Watykanie zapraszał na Białoruś Benedykta XVI. Wierni wiązali z tym wówczas wielkie nadzieje. Na próżno, ale może tym razem będzie inaczej?
Jak podaje agencja Interfax, przewodniczący rady republiki Anatolij Rubinow, który przewodniczył delegacji oficjalnego Mińska na uroczystościach intronizacji papieża Franciszka w Watykanie, zaprosił głowę Kościoła Katolickiego na Białoruś.
Otwierając we wtorek wiosenną sesję izby wyższej białoruskiego parlamentu, Rubinow powiedział; „Poinformowaliśmy papieża, że katolicy i prawosławni Białorusi żyją w pokoju i harmonii, i mają nadzieję, że Papież odwiedzi wreszcie Białoruś” – cytuje Rubinowa agencja Interfax.
Białoruś na intronizacji reprezentował metropolita mińsko – mohylewski Tadeusz Kondrusiewicz, zaś oficjalny Mińsk- Anatolij Rubinow.
Wcześniej Aleksander Łukaszenka wystosował do papieża Franciszka list gratulacyjny, w którym wyraził nadzieję na rychłe spotkanie z nim, na „gościnnej białoruskiej ziemi”, oraz na umocnienie „dobrych stosunków”.
Ale to nie koniec ocieplania relacji władzy z Kościołem katolickim na Białorusi.
1 kwietnia prezydent Białorusi odwiedził katedrę pod wezwaniem Najświętszej Maryi Panny w Mińsku. Podczas wizyty Łukaszenka obejrzał zdjęcia z budowy czterech nowych świątyń katolickich, wznoszonych w mikrorejonach Malinowka, Czyżowka, Serebrianka i Kamienna Gorka w Mińsku. Wprawdzie entuzjazmu na twarzy prezydenta kamera fotoreportera nie uchwyciła, ale co tam …
Prezydent złożył na ręce metropolity Tadeusza Kondrusiewicza życzenia z okazji Wielkanocy, dla całej wspólnoty katolickiej na Białorusi, wszystkich kapłanów pracujących na Białorusi, a także podkreślił ważną rolę Kościoła katolickiego w życiu społeczeństwa białoruskiego.
Metropolita Kondrusiewicz podarował prezydentowi Pismo święte w języku białoruskim. Wręczając je powiedział: „Nasz prezent jest może skromny, to prosta książka, ale dla nas jakże bardzo cenna. Pierwsze Pismo święte zostało przetłumaczone na współczesny język białoruski. To pierwsze takie wydanie, i dla nas ta księga ma ogromną wartość – powiedział metropolita Konndrusiewicz.
Kresy24.pl/catholic.by
Dodaj komentarz
Uwaga! Nie będą publikowane komentarze zawierające treści obraźliwe, niecenzuralne, nawołujące do przemocy czy podżegające do nienawiści!