Dyplomata Artur Michalski został niedawno mianowany specjalnym przedstawicielem Ministra Spraw Zagranicznych RP ds. stosunków z siłami demokratycznymi Białorusi.
O swoich planach związanych z nowym stanowiskiem mówił w rozmowie z portalem Zerkalo.io
Artur Michalski ma 61 lat. W latach 2018-2023 był ambasadorem Polski na Białorusi. W październiku 2020 r. Michalski na wniosek strony białoruskiej został zmuszony do opuszczenia Białorusi, jednak do końca sierpnia 2023 r. pełnił swoje obowiązki w Polsce.
W tym roku 11 września został mianowany specjalnym przedstawicielem Ministra Spraw Zagranicznych RP ds. stosunków z siłami demokratycznymi Białorusi.
Były ambasador RP na Białorusi zauważył, że na swoim nowym stanowisku będzie kładł nacisk na ścisłą współpracę ze środowiskami demokratycznymi. Przypomniał, że z powodu represji Białoruś musiało opuścić tysiące ludzi, z czego większość znalazła swój azyl w Polsce. Wśród tych Białorusinów jest wielu ludzi bardzo aktywnych społecznie, kulturalnie i politycznie. To ludzie, którzy chcą pozostać Białorusinami, którzy marzą o wolnej i demokratycznej ojczyźnie.
„ I wydaje mi się, że utrzymywanie bliskich kontaktów z takimi osobami jest całkiem naturalne (…) Wsłuchuje się także w potrzeby białoruskiej diaspory i pomaga w rozwiązywaniu niektórych problemów. Wiemy, że życie na emigracji nie jest łatwe i myślę, że Polska zrobiła wiele, aby Białorusini czuli się tu dobrze. Zawsze pojawiają się nowe wyzwania i uważam, że inne instytucje państwa powinny na nie zwrócić uwagę. Będę osobą, która będzie starała się pomóc w rozwiązaniu problemów białoruskiej diaspory na emigracji. W pewnym stopniu będzie to część mojej pracy”.
Artur Michalski nie kryje, że Polska utrzymuje stosunki dyplomatyczne z oficjalnymi władzami Białorusi.
„Stale utrzymujemy stosunki dyplomatyczne. Mamy ambasadę w Mińsku, a konsulaty generalne są w Grodnie i Brześciu. Wasi czytelnicy wiedzą, że jesienią 2020 roku na prośbę strony białoruskiej byłem zmuszony opuścić Wasz kraj. Poproszono nas także o znaczne zmniejszenie personelu misji dyplomatycznej. Ale mimo to stale jesteśmy na Białorusi i oczywiście utrzymujemy robocze kontakty z białoruskim Ministerstwem Spraw Zagranicznych. Podobnie jak tu, w Warszawie, ambasada Białorusi nadal pracuje, chargé d’affaires Białorusi utrzymuje kontakty z Ministerstwem Spraw Zagranicznych RP”.
Jak mówi dyplomata, w Polsce żyje dziś ok. 300 tys. Białorusinów. Na pytanie, czy zmiany polityczne mogą na nie wpłynąć nawet w przypadku teoretycznego zwycięstwa opozycji w wyborach parlamentarnych w Polsce, Michalski odpowiedział:
„W Polsce od dawna panuje konsensus i zrozumienie wobec Białorusinów, którzy walczą o swoją wolność. Zarówno rząd, jak i główne siły opozycji stoją na tym samym stanowisku: Polska potrzebuje wolnego, demokratycznego, niepodległego państwa białoruskiego. Obowiązkiem Polski jako kraju sąsiedniego jest także pomoc Białorusinom, którzy zostali zmuszeni do emigracji”.
Artur Michalski podkreślił, że polski rząd „ma głębokie przekonanie, że powinien pomagać Białorusinom w miarę swoich możliwości, zgodnie z prawem i swoimi możliwościami”.
„Dla przykładu, do końca roku wydajemy paszporty cudzoziemcom za darmo. Myślę jednak, że jeśli coś się zakończy ze względu na wymogi prawa, to nie będzie przeszkód, aby to kontynuować.”
Michalski komentuje wiadomość doradców Swietłany Cichanowskiej o istnieniu wstępnego porozumienia z dwoma krajami w sprawie uznania „paszportów Nowej Białorusi”, sugerując, że jednym z tych krajów jest Polska:
„Jeśli mówią o osiągnięciu porozumienia z dwoma krajami, ale nie wymieniają ich, to niech tak pozostanie. Uważam, że jest to bardzo ważna inicjatywa, choć skomplikowana pod względem prawnym. Naprawdę bardzo trudne. I zobaczymy, jak rozwiną się wydarzenia.”
ba za zerkalo.io
Dodaj komentarz
Uwaga! Nie będą publikowane komentarze zawierające treści obraźliwe, niecenzuralne, nawołujące do przemocy czy podżegające do nienawiści!