W Mielnikach (w rejonie szackim), 9 października miało miejsce uroczyste pochowanie 7 bezimiennych żołnierzy Korpusu Ochrony Pogranicza oraz funkcjonariusza Policji Państwowej.
Zamordowano ich po wzięciu do sowieckiej niewoli w bitwie stoczonej z Armią Czerwoną pod Szackiem we wrześniu 1939 r. W tym dniu odbyło się także oficjalne otwarcie kwatery wojennej. Na ślady szczątków natrafili specjaliści Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa pracujący wspólnie z archeologami z Wołyńskiego Oddziału Ukraińskiej Akademii Nauk, reprezentowanej przez «Wołyńskie Starożytności».
Szczątki zostały ekshumowane podczas tegorocznych badawczych prac archeologicznych w obwodzie wołyńskim. Grupą archeologów, podobnie jak w poprzednich latach, kierowała dr Dominika Siemińska. Mogiła oficerów na cmentarzu w Mielnikach, gdzie do zbiorowego grobu złożono szczątki oficerów powstała w 2002 r.
W 2010 r. Rada Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa zakończyła prace związane z budową kwatery oficerów i żołnierzy polskich poległych w czasie II wojny światowej w Mielnikach. W kwaterze wojennej spoczywa 18 podoficerów i oficerów z Korpusu Ochrony Pogranicza z Grupy gen. Wilhelma Ruckemana.
Nieznaną mogiłę zamordowanych, która zapoczątkowała budowę memoriału poświęconego polskim oficerom, odnalazł po długich poszukiwaniach w 2001 r. krajoznawca Anatol Sulik. Poszukiwania prowadzone były na zlecenie ówczesnego komendanta Nadbużańskiego Oddziału Straży Granicznej w Chełmie oraz Sekretarza Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa. Ceremonia odbyła się z udziałem wojska polskiego i ukraińskiego, funkcjonariuszy Straży Granicznej i oficerów Policji.
Nad szczątkami ofiar odmówiono modlitwę ekumeniczną. W modlitwie uczestniczyli przedstawiciele kościoła rzymskokatolickiego na czele z księdzem biskupem Witalijem Skomarowskim z Łucka oraz duchowni z miejscowych cerkwi.
Na uroczystości obecni byli m.in. Waldemar Strzałkowski, przedstawiciel Kancelarii Prezydenta RP, który na cmentarzu złożył wieniec w imieniu Prezydenta RP, dr hab. Andrzej Kunert, Sekretarz Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa – gospodarz tej uroczystości, przedstawiciel Ministerstwa Kultury z Warszawy, osoby reprezentujące środowiska naukowe i patriotyczne.
Władze lokalne reprezentowane były przez przewodniczącego rejonowej administracji w Szacku, merów pobliskich miejscowości, a także przedstawiciela przewodniczącego obwodowej administracji państwowej z Łucka.
KG Fot. Krzysztof Wasilewski
Monitor Wołyński/№ 20 (124) 23.10.2014
Dodaj komentarz
Uwaga! Nie będą publikowane komentarze zawierające treści obraźliwe, niecenzuralne, nawołujące do przemocy czy podżegające do nienawiści!