Dawny pałac Radziwiłłów w Zdzięciole w obwodzie grodzieńskim na Białorusi zyskał nowego właściciela. Unikalny, 270-letni obiekt poszedł pod młotek za niespełna 100 rubli białoruskich, czyli równowarość 178 złotych. Kupił go we wtorek na „licytacji” rosyjski biznesmen.
Jak pisze portal „Viecherny Grodno”, władze obwodu grodzieńskiego od wielu lat poszukiwały potencjalnego nabywcę Pałacu w Zdzięciole. A ponieważ żadna poprzednia licytacji nie zakończyła się sukcesem, cena wywoławcza pałacu spadła do wartości 3 jednostek bazowych czyli 96 rubli białoruskich – za cały budynek.
Media podają, że oprócz rosyjskiego biznesmena nie zgłosił się żaden nabywca, dlatego licytacji nie było. Aby formaliści stało się zadość, a budynek mógł się stać własnością Rosjanina, oferent musiał dopłacić dodatkowe 5% do kwoty początkowej.
Całkowita kwota transakcji wynosi zatem niespełna 187 PLN.
Pałac był własnością powiatu. Całkowita powierzchnia dwukondygnacyjnego budynku w stylu barokowym wynosi 1527 metrów kwadratowych. Jest podpiwniczony i posiada cztery budynki gospodarcze. Powierzchnia samej działki to 41 arów. Kupujący wydzierżawił tę ziemię na 50 lat.
Teraz pałac należy do biznesmena z Rosji. On sam nie mógł uczestniczyć w aukcji, więc jego interesy reprezentowała Białorusinka Swietłana, która była pełnomocnikiem biznesmena. Jak powiedziała mediom, jej klient nie urodził się na Białorusi ani nigdy tam nie mieszkał, ale kilkakrotnie odwiedzał ten kraj w celach turystycznych. Podobno ceni sobie historię i „pragnie zachować dziedzictwo kulturowe dla obecnych pokoleń”.
– To, co dokładnie tam się pojawi po odbudowie, jest obecnie ustalane i dyskutowane. Jednak z całą pewnością mogę stwierdzić, że pałac będzie miał wyłącznie charakter społeczny, nie ma mowy o komercjalizacji obiektu. Skoro kiedyś był tam szpital, być może powstanie ośrodek rehabilitacyjny lub inna instytucja pomagająca ludziom – zaznaczyła Swietłana.
Według niej, mimo że budynek stał pusty przez ostatnie sześć lat, zachował się w przyzwoitym stanie.
ba/nashaniva.com
1 komentarz
maksymilian
8 grudnia 2022 o 12:18Polska nie mogła uczestniczyć w tej „licytacji” ?