15 lipca w Grodnie odbędzie się aukcja, na której licytowany będzie dawny pałac Radziwiłłów w Zdzięciole. Cena wywoławcza za budynek wynosi 1,8 mld. rubli białoruskich, (ok.117 tys. dolarów) ale urzędnicy rejonowego komitetu wykonawczego wątpią, że znajdzie się chętny na zakup nieruchomości.
Budynek został wzniesiony w 1751 r. przez Mikołaja Faustyna Radziwiłła, na miejscu wcześniejszego zamku Ostrogskich. Pod koniec XVIII w. przebudowali go Sołtanowie, a po konfiskacie dóbr pałac został zamieniony przez rosyjskiego zaborcę na koszary kawaleryjskie, a następnie na więzienie. W okresie międzywojennym mieściła się w nim szkoła. Od 1939 do 2010 roku mieścił się tam szpital rejonowy, później przychodnia stomatologiczna. Od ponad 5 lat stoi nie wykorzystywany.
W ciągu wieków wygląd pałacu znacznie się zmienił. Kiedyś miał po bokach dwie ozdobne wieżyczki, wokół stały rzeźby i rozciągał się park krajobrazowy.
Początkowo w skład zespołu pałacowego wchodziły małe formy architektoniczne (pawilony, mostki, rzeźby) rozsiane po parku krajobrazowym nad rzeką Dziatłowką. Wzdł€ż zespołu pałacowego rozciągał się łańcuch stawów utworzonych przez rzekę.
Z biegiem lat, wygląd zewnętrzny pałacu został znacznie uproszczony, dziś ma płaski dach. Tymczasem na rysunku Napoleona Ordy, datowanym na lata 1860-1870 roku, pałac ma dwie boczne trzypiętrowe wieże ze strzelistym zwieńczeniemej i wysoki, czterospadowy dach.
Elewacje pałacu nadal zachowała ozdobne elementy późnego baroku i rokoka, ozdobne frontony, girlandy, medaliony, roślinne ornamenty i znaki heraldyczne.
Budynek wymaga remontu. Wcześniej miejscowe władze zamierzały urządzić w dawnym pałacu muzeum lokalnej historii, zlecono nawet prace projektowe. Planowano zrekonstruować kilka sal wzorując się na XVIII- wiecznych wnętrzach, otworzyć kawiarnię, a w piwnicach pracownie artystyczne, w których mogłyby się odbywać warsztaty. Pomysł został porzucony ze względu na brak środków finansowych.
Zdzięciolski pałac to zabytek architektury II kategorii i jest chroniony przez państwo, dlatego będzie sprzedawany przy spełnieniu szczególnych warunków.
Nowy właściciel będzie musiał podpisać tzw. zobowiązanie do ochrony i rozpocząć eksploatację budynku w ciągu 3 lat. I oczywiście inwestor będzie musiał odrestaurować budynek oraz wyremontować fasadę i dach pałacu – poinformował przedstawiciel wydziału ideologii i kultury władz lokalnych.
Kresy24.pl/racyja.com
1 komentarz
Vercyngetoryx
6 lipca 2015 o 19:01Homo sowietikus ma wyjątkowy dar obracać w ruinę wszystko, co piękne, dobre i szlachetne.