Rozdanie nagród amerykańskiej Akademii Sztuki Filmowej mamy już za sobą. A kto otrzymałby statuetkę, gdyby Oskara wręczano na Białorusi? Swoje propozycje przedstawiła gazeta Nasza Niwa.
Zacznijmy od nagrody specjalnej. NN przyznała ja za film „Fotel dla Putina”
Akcja rozgrywa się podczas rozmów pokojowych w Mińsku. Scenariusz wymyka się chyba spod kontroli, ale akcja nadal wartka. Tu widać, jak prezydent Rosji walczy z Aleksandrem Łukaszenką o… fotel.
Najlepszy film roku
«Inauguracja-5». To kontynuacja godna sagi George’a Lucasa, na którą Białorusini skazani są już trzecią dekadę. Inauguracja miała miejsce 6 listopada 2015 roku.
Najlepszy reżyser: Kopania ziemniaków na polach rezydencji Aleksandra Łukaszenki w Drozdach
https://youtu.be/uvzdCfFVBrk
Najlepsze zdjęcia: „pasażerka na gapę”
Operatorem roku został kierowca trolejbusu z Mińska, przez okno którego próbowała uciec dziewczyna jadąca na gapę.
Najlepsza aktorka drugoplanowa: Tatiana Karatkiewicz
Nagroda trafia do Tatiany Karatkiewicz – kandydatki w wyborach prezydenckich na Białorusi z października 2015 roku. Tylko prawdziwi – rosyjskojęzyczni wielbiciele sztuki filmowej potrafią docenić jej grę.
Najlepszy aktor drugoplanowy: Porucznik milicji
Nagroda w tej kategorii trafia do młodego funkcjonariusza milicji, który podczas wiecu opozycji sporządza protokół zatrzymania na polityków. Za każdym razem gdy rejestruje go kamera, wypowiada kwestię: „A co tu się dzieje?”
Najlepsze efekty wizualne: draka podczas spotkania ze Starikowem
Wyrzucenie opozycjonistów ze spotkania z ideologiem „Ruskiego świata”, który przybył do Mińska – Rosjaninem Starikowem. Kaskaderzy, którzy wystąpili tu w roli ochroniarzy Starikowa stanęli na wysokości zadania.
Najlepszy film krótkometrażowy: Emeryt całuje arbuza
Historia emeryta, który całuje arbuza otrzymanego z rąk Koli Łukaszenki. Najmłodszy syn prezydenta Białorusi własnoręcznie zebrał soczyste owoce na polach rezydencji w Drozdach, po czym osobiście przywiózł je inwalidom i weteranom wielkie wojny ojczyźnianej. Łza się kręci w oku..
Najlepszy dokumentalny film krótkometrażowy: „Nocne Wilki”
Dokument „Radio Svaboda” nakręcony latem 2015 roku w Brześciu. Bohaterami opowieści jest lider słynnej putinowskiej bandy „Nocne Wilki”, która usiłowała wjechać na terytorium Polski.
http://coub.com/coubs/660c1/remix?from=fp
Najlepszy soundtrack: Żanna Romanowska w spocie wyborczym
Żanna Romanowska w spocie reklamowym „Wybory – 2015”. Romanowska była pretendentką do fotela prezydenta Białorusi. Nagrodę otrzymuje za pieśń „Modlitwa” do słów Janki Kupały
Kresy24.pl za nn.by
2 komentarzy
Matrix
2 marca 2016 o 08:31w Polsce po 1989 r.też na wzór amerykański, co roku,wręcza się różne Telekamery, Fryderyki i inne takie. Ci co pokazują się w tasiemcowych serialach, próbują się jakoś dowartościować. No,cóż żaden z nich kariery w Ameryce nie zrobi, czy we Francji, nie ten poziom, więc sypią sobie co roku te różne wyróżnienia, zresztą wyróżniają się wzajemnie i są wszyscy zadowoleni. Fajnie, jest czasami coś przeczytać na ten temat. Okazuje się, że mamy wielki wysyp tzw. aktorów. W serialach, a kręci się tego tysiące odcinków,szczególnie telewizja publiczna, występują już całe rodziny, a więc żony aktorów,babcie, ciocie, wnuczki,kuzynostwo i co chwile lokalna prasa rozpisuje się o ich wielkich talentach w tej materii. A na czym polega ich gra? 90 % odcinków toczy się w pomieszczeniach zamkniętych, a więc np. w kuchniach,w pokojach przy obiedzie, przed telewizorami. Koszty tych dzieł sztuki minimalne, pewnie mieszkania, wypożyczone przez grających asów tego rodzaju sztuk. Ale gaże zapewne wysokie. Bo już wszyscy zdążyli zamieszkać w najbardziej prestiżowych dzielnicach lub miejscowościach podwarszawskich, niczym w Hollywood. A jak telewizja publiczna, to widzowie za to płacą, opłacając abonament telewizyjny. I nie jeden obejrzał by coś wartościowego w tej publicznej TV, ale cóż by wtedy robili, ci wszyscy grajkowie? Z czego by żyli? To nie piłkarze, że mogą pojechać za granicę i pokopać za ęuro piłkę. Oni , co najwyżej mogliby , pokopać w polu u Niemca lub Holendra przy zbiorze warzyw.
Paweł Bohdanowicz
2 marca 2016 o 09:22Tadeusz Zaleski „Isakowicz” zwrócił uwagę na TV Biełsat:
„Ruch Narodowy: czemu polski podatnik finansuje telewizję Romaszewskiej?
By Tadeusz Isakowicz-Zaleski
Rozmyślania w blogu
Portal Kresy.pl o kontrowersjach wokół Telewizji Biełsat, kierowanej przez Agnieszkę Romaszewską-Guzy, a finansowanej z kieszeni polskiego podatnika.
Czytaj więcej…”
Widać „kontrowersyjne” jest wszystko, co sprzeczne z rosyjskimi interesami 🙂
„Kresowiakom” nie spodobał się między innymi ten film:
https://www.youtube.com/watch?v=Evg0jBvjCdM
bo mówi o Zaleszanach…