Przed czwartkowym (1 lutego) specjalnym szczytem Unii Europejskiej w Brukseli Węgry nadal blokują pomoc makrofinansową dla Ukrainy. Trwają próby porozumienia się z premierem Węgier Viktorem Orbánem. Alternatywną opcją jest porozumienie w gronie 26 państw UE, jednak – jak wskazują unijni dyplomaci – choć technicznie wykonalne, będzie to politycznie bardzo trudne.
W grudniu, pomimo otwarcia rozmów akcesyjnych Unii Europejskiej z Ukrainą, premier Viktor Orbán złożył weto dla przekazania jej przez Unię Europejską 50 mld euro pomocy makrofinansowej do 2027 roku i powiązanej z tą pomocą rewizji budżetu UE na lata 2021–2027. Dlatego szef Rady Europejskiej Charles Michel zdecydował o zwołaniu 1 lutego specjalnego szczytu UE w Brukseli, licząc, że do tego czasu uda się porozumieć z Budapesztem. Równolegle w Unii Europejskiej trwały prace na alternatywnym rozwiązaniem, w którym 26 państw uzgadnia pomoc dla Ukrainy bez udziału Węgier.
Unijni dyplomaci i urzędnicy wskazują, że najlepszym rozwiązaniem jest porozumienie w gronie 27 państw i do tego priorytetowo dążą europejskie stolice. Alternatywną opcją jest porozumienie w gronie 26 państw UE, jednak choć technicznie wykonalne, jest to politycznie niezwykle trudne.
Porozumienie w gronie 26 państw będzie wymogło też stworzenia nowej konstrukcji finansowej dla wsparcia Ukrainy, a to zabierze więcej czasu.
„Tymczasem Ukraina potrzebuje pieniędzy natychmiast”
– powiedział jeden z unijnych dyplomatów,
Wśród warunków, które stawiają Węgry Unii Europejskiej, są m.in. coroczne przeglądy pomocy dla Ukrainy zakończone jednomyślnym głosowaniem, na co unijne stolice nie chcą się zgodzić. To dlatego, że dawałoby to Budapesztowi możliwość blokowania co roku pomocy dla Ukrainy.
Budapeszt podnosi też, że nie chce partycypować w spłacie odsetek od pożyczek, które pobiera Komisja Europejska, żeby wypłacać krajom pieniądze z Fundusz Odbudowy, bo – jak twierdzi – nie otrzymał jeszcze środków z tego mechanizmu.
Część dyplomatów uważa, że premier Węgier wetując pomoc dla Ukrainy domaga się odblokowania środków zamrożonych przez Komisję Europejską z powodu łamania praworządności. Część środków została już odblokowana przez Komisję Europejską w grudniu 2023 roku.
RES na podst. IAR
Dodaj komentarz
Uwaga! Nie będą publikowane komentarze zawierające treści obraźliwe, niecenzuralne, nawołujące do przemocy czy podżegające do nienawiści!