Premier Węgier Viktor Orban stworzył stałe zagrożenie dla Unii Europejskiej poprzez szantażowanie pozostałych jej członków – powiedział węgierskiemu dziennikowi „Népszava” litewski polityk Andrius Kubilius, poseł do Parlamentu Europejskiego.
Andrius Kubilius (ur. 8 grudnia 1956 r. w Wilnie) to litewski fizyk i polityk, działacz opozycji w okresie Związku Sowieckiego, premier Litwy w latach 1999–2000 i 2008–2012, od 2003 do 2015 przewodniczący Związku Ojczyzny, poseł do Parlamentu Europejskiego IX kadencji.
„Prawo weta przysługujące państwom członkowskim na mocy traktatów Unii Europejskiej nie ma charakteru absolutnego. Weto powinno być zarezerwowane dla wyjątkowych przypadków, w których zagrożony jest interes narodowy danego kraju”
– ocenił Andrius Kubilius.
Według litewskiego polityka nadużywanie weta, kiedy zagraża to celom Wspólnoty, jest naruszeniem traktatów. Kubilius użył słowa „orbanizacja” na sytuację, w której jedno państwo członkowskie wykorzystuje przysługujące mu prawo weta do szantażu, np. w celu odblokowania zawieszonych funduszy unijnych.
Kubilius zamierza rozpocząć zbieranie podpisów pod apelem do Komisji Europejskiej, aby zbadać, czy Viktor Orban nie narusza zasady lojalnej współpracy w ramach Unii Europejskiej.
„Zasada ta, zapisana w traktatach, wymaga od państw członkowskich powstrzymania się od podejmowania kroków, które zagrażają osiągnięciu wspólnych celów i ułatwiają ich realizację”
– przypomina budapesztańska „Népszava”.
Na początku lutego państwa Unii Europejskiej osiągnęły kompromis w sprawie pomocy finansowej dla Ukrainy w wysokości 50 mld euro. Do ostatniej chwili do poparcia pomocy przekonywano rząd węgierski, który od dłuższego czasu zapowiadał weto w tej sprawie.
Spotkanie Rady Europejskiej w lutym było zorganizowane po tym, jak Orban zablokował pomoc finansową dla Kijowa w grudniu. Pomimo deklarowanego sprzeciwu premier Węgier nie stanął wówczas na drodze do rozpoczęcia negocjacji akcesyjnych Unii Europejskiej z Ukrainą, w czasie głosowania wychodząc z sali obrad.
Bezpośrednio przed grudniowym szczytem Komisja Europejska odblokowała 10,2 mld euro zamrożonych funduszy z polityki spójności dla Węgier.
RES na podst. polskieradio.pl; nepszava.hu
Dodaj komentarz
Uwaga! Nie będą publikowane komentarze zawierające treści obraźliwe, niecenzuralne, nawołujące do przemocy czy podżegające do nienawiści!