Odtajnione notatki o działaniach KGB w Polsce i w Ukrainie

1 marca 2017

W ramach konferencji Trzy Rewolucje – Portrety Ukrainy (3R) w Kolegium Europejskim w Natolinie, dyrektor Archiwum SBU Andrij Kohut zaprezentował nieznane dotyczące działań w Polsce i w Ukrainie, które mogą mieć znaczenie w badaniach nad końcem komunizmu i transformacją w Europie Środkowo-Wschodniej.

Upublicznione notatki sowieckich służb specjalnych (można się z nimi zapoznać tu) zawierają informacje na temat wyboru Jana Pawła II na papieża, wprowadzenia stanu wojennego w Polsce, inwigilacji przez KGB środowiska polskich krótkofalowców oraz transformacji na Ukrainie.


“Z dokumentów, które zostały upublicznione w ramach naszych badań dowiadujemy się na przykład, że służby sowieckie z niepokojem obserwowały wybór Jana Pawła II i że przewidywały skutki nowej polityki Papieża, między innymi wpływ na aktywizację środowisk grecko-katolickich i obywateli ukraińskich. Od początku monitorowały ten wpływ. Dokument, który służby przygotowały na ten temat jest jednym z bardzo rzadkich świadectw tego typu” – mówi prof. Georges Mink z Kolegium Europejskiego w Natolinie, prezes w International Council for Central and East European Studies oraz emerytowany dyrektor ds. badań przy francuskim Centrum Badań Naukowych CNRS.

„Trzy rewolucje” to projekt badawczy prowadzony pod kierownictwem ekspertów ds. Europy Środkowej i Wschodniej – Pawła Kowala i Georgesa Minka. Poświęcony jest analizie trzech zrywów społecznych w najnowszej historii Ukrainy: tzw. Rewolucji na Granicie roku 1990, Pomarańczowej Rewolucji roku 2004 oraz Rewolucji Godności lat 2013-2014. W rozpoczętej we wtorek dwudniowej konferencji, prezentującej i omawiającej tezy projektu „Trzy rewolucje”, wzięli udział m.in. b. prezydenci Polski Aleksander i Ukrainy Wiktor , były przewodniczący Parlamentu Europejskiego Pat Cox, wicepremier Ukrainy Wiaczesław Kyryłenko, były minister spraw zagranicznych Ukrainy Borys Tarasiuk, mer Lwowa Andrij Sadowy. Zgodnie z zapowiedziami organizatorów grono badaczy mieli reprezentować na konferencji m.in. prof. Jarosław Hrycak i prof. Andrzej Nowak.


Kresy24.pl/3rnatolin.eu

 

Podziel się tym z innymi. Udostępnij na:

Komentarze nawołujące do przemocy, zawierające zniesławienia, wulgaryzmy, groźby karalne lub spam będą usuwane. Również wpisy osób podających nieprawdziwy email.

5 odpowiedzi Odtajnione notatki o działaniach KGB w Polsce i w Ukrainie

 1. Jan53 Odpowiedz

  1 marca 2017 w 16:32

  Alez jakie „gremium”.Wszyscy byli działacze komunistyczni oraz poplecznicy UPA.
  Fakt – sami „rewolucjoniści”.Coraz smieszniej.

  • Mazowszanin Odpowiedz

   2 marca 2017 w 01:17

   To nawet nie jest śmieszne. To jest żałosne. Swoją drogą ciekawe kiedy będzie kolejna konferencja pt. 4R (w sensie cztery rewolucje, bo chyba kolejna zapowiada się).

 2. Japa Odpowiedz

  1 marca 2017 w 21:25

  Olek w doborowym towarzystwie banderłogów. Cóż biznes is biznes. Kręci Oluś lody na Ukrainie , a to zobowiązuje.

 3. SyøTroll Odpowiedz

  2 marca 2017 w 10:32

  Rewolucja Godności trwa do dzisiaj do dzisiaj jako operacja „anty”terrorystyczna.

  • peter Odpowiedz

   4 marca 2017 w 17:14

   Czytales te dokumenty? Tu masz przyklad Stan Wojenny

   Niektórzy radzieccy obywatele, w tym polskiej narodowości, chwaląc użyte przez władze PRL środki, okazują gotowość do osobistego udziału w walce z kontrrewolucją i ustanowieniu porządku w Polsce. O tym zwłaszcza, zapewniał mieszkaniec Lwowa, pracownik zakładu „Kineskop” Ruda A. A., urodzony w 1939 r., członek KPZR, kijowianin dyżurny elektryk Naukowo-Badawczego Instytutu „Kwant” Łachtadyr M. I., urodzony 1955 r., bezpartyjny i wieli innych.

   Ty na pewno tez byles gotowy do walki z Kontrewolucja

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *