Doroczne uroczystości odpustowe w Narodowym Sanktuarium Maryjnym w Budsławiu – „białoruskiej Częstochowie”, mają szansę trafić na listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego UNESCO.
Jak podaje agencja BelaPAN, kwestia włączenia budsławskich uroczystości zostanie rozpatrzona podczas na 11. sesji Komitetu międzyrządowego ds. ochrony niematerialnego dziedzictwa kulturowego, która odbędzie się w dniach 28 listopada – 02 grudnia 2016 w Addis Abebie (Etiopia).
Białoruski ekspert tej komisji, naczelnik departamentu ochrony dziedzictwa historycznego i kulturowego Białorusi w Instytucie Kultury Alla Staszkiewicz poinformowała, że dokumentacja dotycząca odpustu w Budsławiu przeszła już ekspertyzę techniczną, a obecnie analizowana jest przez grupę naukową UNESCO.
Budsław (powiat Miadzioł) jest głównym celem pielgrzymek białoruskich katolików. Według kroniki budsławskiego klasztoru bernardynów, obraz Matki Bożej Budsławskiej znajduje się w Budzie (dzisiejszym Budsławiu) od 1613 r. W 1598 r. obraz otrzymał wojewoda miński Jan Pac, który szczególnie czcił malowidło i zabierał je wszędzie ze sobą. Po śmierci właściciela, w 1610 r. obraz otrzymał kapelan wojewody Izaak Sołokaj, późniejszy wikariusz w Dołhinowie. W 1613 roku Sołokaj, wzruszony nabożeństwami Wielkiego Czwartku i Wielkiego Piątku w budsławskiej świątyni uległ namowom ojców bernardynów i ofiarował obraz kościołowi.
Umieszczony w drewnianym kościele od samego początku był czczony przez prostych ludzi i wkrótce wsławił się licznymi cudami i łaskami. W 1635 r. został przeniesiony na ołtarz główny. Historia i cuda obrazu od 1617 r. opisał przeor Eleuteriusz Zielejewicz w książce „Zodiak na ziemi”. Pierwszy cud odnotowano w 1617 r., kiedy to odzyskał wzrok pięcioletni niewidomy chłopak Jozafat Tyszkiewicz, późniejszemu znany ojciec karmelita.
W czasach współczesnych obraz Matki Bożej Budsławskiej stał się ogólnobiałoruską świętością, co potwierdziła chociażby jego koronacja 2 lipca 1998 r., której dokonał kardynał Kazimierz Świątek. Od 1992 r. zaczęła odradzać się tradycja pielgrzymowania do Budsławia.
Kresy24.pl/youtube.com
Dodaj komentarz
Uwaga! Nie będą publikowane komentarze zawierające treści obraźliwe, niecenzuralne, nawołujące do przemocy czy podżegające do nienawiści!