Redakcja portalu Kresy24.pl we współpracy z Wydawnictwem Iskry zaprasza do udziału w konkursie, poświęconym dwóm książkom, poświęconym przedstawicielom kresowego ziemiaństwa: „Bronisława Piłsudskiego pojedynek z losem” oraz „Zakątek pamięci. Życie w XIX-wiecznych dworkach kresowych”.
Bronisława Piłsudskiego pojedynek z losem
Jerzy Chociłowski
Pierwsza opowieść biograficzna o niezwykłym bracie Marszałka, starszym o rok Bronisławie (1866–1918). Skazany w Petersburgu na śmierć za udział w próbie zamachu na cara, zesłany po złagodzeniu wyroku na Sachalin, odkrył w sobie pasję etnografa. Fascynowali go Ajnowie, tajemniczego pochodzenia, zagrożeni wymarciem autochtoni wyspy. Badał ich kulturę i obyczaje, stał się także ich obrońcą. Przyjęty do klanu, poślubił młodą Ajnuskę, miał z nią dwoje dzieci.
W Krakowie i Lwowie, gdzie mieszkał po powrocie z dziewiętnastoletniej tułaczki, trafił na mur obojętności. Nie miał stałej pracy, cierpiał niedostatek. Ciężko przeżył nieszczęśliwy finał nieostrożnego romansu. Po wybuchu wojny światowej przeniósł się do Szwajcarii, potem do Paryża, gubiąc się beznadziejnie w wirze emigracyjnej działalności politycznej. Zgnębiony, schorowany, dręczony poczuciem samotności, utonął samobójczo w Sekwanie.
Autor książki w barwny i przystępny sposób przypomina go w stulecie śmierci nie tylko jako wybitnego uczonego, lecz także jako przyjaciela ludzi, marzyciela i rozbitka duchowego, samotnika, któremu życie poskąpiło szczęścia.
Zakątek pamięci. Życie w XIX-wiecznych dworkach kresowych
Irena Domańska-Kubiak
XIX wiek to dwa powstania, dwa zrywy, które miały przynieść Polsce utraconą wolność. Niestety nie przyniosły niepodległości. Za to zaowocowały Wielką Emigracją oraz licznymi represjami zaborców: zsyłką, konfiskatami dóbr, kontrybucjami podcinającymi gospodarcze podstawy istnienia majątków szlacheckich…
Irena Domańska-Kubiak wykorzystała wspomnienia i monografie dotyczące opisywanej epoki – Marii Czapskiej, Antoniego Kieniewicza, Karoliny Nakwaskiej, Janiny Żółtowskiej oraz beletrystykę Marii Dąbrowskiej, Teodora Tomasza Jeża, Elizy Orzeszkowej, Józefa Weyssenhoffa. Opis życia w XIX-wiecznych dworków kresowych został podzielony na siedem rozdziałów. Erudycyjny wykład autorki pozwolił czytelnikom zapoznać się z kresową rzeczywistością. Miniony świat dworków utrwaliły jedynie fotografie oraz świeżo wydana książka Iskier.
Pytania konkursowe dla Bronisława Piłsudskiego pojedynek z losem:
Jak nazywał się zesłaniec rosyjski, który trafił na katorgę do sioła gdzie sił przebywał Bronisław?
Pytania konkursowe dla Zakątek pamięci. Życie w XIX-wiecznych dworkach kresowych:
Jaka była ulubiona gra karciana ziemian, żyjących przed dwoma wiekami?
Prosimy o oryginalne odpowiedzi zawierające pełne zdania i aby nie stanowiły przeklejonego e-maila kolegi/koleżanki lub informacji z Wikipedii!!!
Na odpowiedzi oczekujemy pod e-mailem:
ko*****@kr*****.pl
do 21 marca 2019 r. do godz. 12 (z tytułem Zakątek pamięci lub Bronisława Piłsudskiego pojedynek z losem).
Prosimy o zamieszczanie adresu korespondencyjnego z odpowiedziami. Przypominamy że nagrodami w konkursie po trzy egzemplarze obu książek.
Prosimy o zamieszczenie w e-mailu niniejszego sformułowania: „Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach konkursowych oraz ogłoszenia zwycięzcy konkursu”.
Po kliknięciu w nazwę znajdą Państwo nowości książkowe Wydawnictwa Iskry.
1 komentarz
Feliks Koperski
21 marca 2019 o 17:11Szanowni czytelnicy portalu Kresy24.pl
Ogłaszamy wyniku konkursu w której do wygrania były trzy egzemplarze książki „Bronisława Piłsudskiego pojedynek z losem” oraz „Zakątek pamięci. Życie w XIX-wiecznych dworkach kresowych”:
Pytania konkursowe dla Bronisława Piłsudskiego pojedynek z losem:
Jak nazywał się zesłaniec rosyjski, który trafił na katorgę do sioła gdzie sił przebywał Bronisław?
Pierwszym towarzyszem niedoli na katordze był oficer Floty Czarnomorskiej Iwan Juwaczow, skazany na 15 lat zesłanie
Pytania konkursowe dla Zakątek pamięci. Życie w XIX-wiecznych dworkach kresowych:
Jaka była ulubiona gra karciana ziemian, żyjących przed dwoma wiekami?
Ulubioną grą karcianą środowisk ziemiańskich, żyjących przed dwoma wiekami był wist – jeszcze w czasach przedbrydżowych.
Laureatami konkursu „Bronisława Piłsudskiego pojedynek z losem” zostali:
Maria J.
Aleksander G.
Józef W.
Laureatami konkursu „Zakątek pamięci. Życie w XIX-wiecznych dworkach kresowych” zostali:
Jadwiga D.
Michalina P.
Teresa R.-T.
Laureatom gratulujemy i zapraszamy do udziału w kolejnych konkursach.