78 starszych, bezbronnych, często samotnych ludzi z różnych regionów Ukrainy, którzy przeżyli Holokaust podczas II wojny światowej, teraz, w obliczu agresji Putina wywieziono do Niemiec, pisze The New York Times.
Ich najwcześniejsze wspomnienia to ucieczka przed bombami lub zasłyszane od dorosłych ciche szepty o masakrach innych Żydów, w tym ich krewnych. Uratowani przez Związek Radziecki przeżyli. Teraz, starzy i bezsilni ocaleni z Holokaustu na Ukrainie po raz kolejny uciekają przed wojną. W tej niezwykłej podróży, która wywraca ich bezpieczny świat do góry nogami wysłąno ich do Niemiec.
Dla 90-letniej Galiny Plosczenko nie była to bardzo trudna decyzja, opisuje NYT.
„Powiedzieli mi, że Niemcy to moja najlepsza opcja. Powiedziałam im: „Mam nadzieję, że macie rację” – powiedziała.
Według Claims Conference – międzynarodowej organizacji pomocy ocalałym z Holocaustu, która pomaga ofiarom Holokaustu dotrzeć do Niemiec, ewakuacja nie jest łatwa z powodu trwających bez przerwy walk i uszkodzonych dróg.
Problem stanowi też przekonanie ludzi, by wyruszyli w swoją ostatnią podróż. Większość w ogóle odmawia opuszczenia swoich domów. Niektórzy mówią, że są gotowi do ewakuacji, chcą jechać wszędzie, byle nie do Niemiec.
Do tej pory z Ukrainy ewakuowano 78 osób ocalałych z Holokaustu. W sumie przed wybuchem wojny było ich około 1 tys.
Wcześniej okazało się, że 95-letni Barys Ramanczanka, były więzień Buchenwaldu i trzech innych nazistowskich obozów, został zastrzelony 18 marca w Charkowie. 91-letnia ocalała z Holokaustu Wanda Obedkowa zmarła w oblężonym Mariupolu w kwietniu.
oprac. ba za nytimes.com
Dodaj komentarz
Uwaga! Nie będą publikowane komentarze zawierające treści obraźliwe, niecenzuralne, nawołujące do przemocy czy podżegające do nienawiści!