9 września 2022 r., na tydzień przed przypadającą na 17 września rocznicą zbrojnego ataku Związku Radzieckiego na Polskę w 1939 r., TVP Dystrybucja Kinowa wprowadzi do kin nowy film Krzysztofa Łukaszewicza zatytułowany „Orlęta. Grodno ‘39”, wyprodukowany przez WFDiF.
Jest to pierwsza produkcja filmowa o agresji wojsk sowieckich na Polskę we wrześniu 1939 r. przedstawiająca historię heroicznej walki cywilnych mieszkańców Grodna, w dużej mierze harcerzy i młodzieży szkolnej, z rosyjskim najeźdźcą. W role młodych bohaterów wcielili się m.in. Feliks Matecki, Wit Czernecki, Almira Nawrot i Filip Gurłacz. Partnerują im uznani aktorzy: Jowita Budnik, Bartłomiej Topa, Antoni Pawlicki, Leszek Lichota, Andrzej Mastalerz, Łukasz Lewandowski i inni.
„Orlęta. Grodno ‘39” to dramatyczny obraz wojny z sowietami widziany oczami dwunastoletniego chłopca, Leona. W dniu rozpoczęcia roku szkolnego, 1 września 1939 r. budynek jego szkoły zostaje zbombardowany przez niemieckie samoloty. Dla Leosia, Tadka, Eweliny oraz tysięcy polskich dzieci, rozpoczynająca się wojna stanie się szkołą przyspieszonego dojrzewania, konfrontacją z dramatyczną historią pisaną przez dorosłych.
17 września 1939 roku, na mocy porozumień sowiecko-niemieckich, Armia Czerwona wkracza do Polski. 20 września planuje zająć Grodno. Obrońcy miasta rozpoczynają beznadziejną, heroiczną walkę. Nieliczne oddziały wojskowe są wspomagane przez ludność cywilną, przede wszystkim młodzież szkolną. To właśnie dzieci i młodzież bohatersko bronią miasta, stając się ofiarami niezwykłego okrucieństwa okupantów.
Za reżyserię filmu oraz scenariusz odpowiada Krzysztof Łukaszewicz, twórca m.in. filmów fabularnych „Lincz” i „Karbala”, nagradzanego na polskich i zagranicznych festiwalach filmu „Żywie Biełaruś!”, współautor scenariusza do filmu „Generał Nil”. Muzykę do „Orląt” skomponował Michał Lorenc, wielokrotny laureat nagród m.in. na Festiwalu Filmów Fabularnych w Gdyni i Festiwalu Dwa Teatry w Sopocie.
Film jest produkcją Wytwórni Filmów Dokumentalnych i Fabularnych w koprodukcji z Telewizją Polską, współfinansowaną przez Polski Instytut Sztuki Filmowej, dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, a za dystrybucję odpowiada TVP Dystrybucja Kinowa.
ba za centruminformacji.tvp.pl
2 komentarzy
Sandra
5 września 2022 o 09:48Idę jutro na przedpremierowo, miałam farta, że zobaczę chwilę wcześniej, bo już nie mogę się doczekać.
Zbigniew
12 września 2022 o 18:49Filmidło perfidnie zakłamujące tragiczne i heroiczne wydarzenia z okresu obrony Grodna przez polskich mieszkańców wobec wkraczającej sowieckiej zarazy po 17 września 1939 roku.
2/3 tego ,,dzieła” poświęcone jest udrękom ludności żydowskiej Grodna pod rządami II Rzeczypospolitej przed wybuchem II wojny światowej. Wszystko to ma chyba usprawiedliwić wybuch zbrojnej
rewolty żydów grodzieńskich