„Nie przewidujemy przekazania Litwie transporterów opancerzonych z wyposażenia Bundeswehry, ani odsprzedania jej pojazdów, zamówionych na najbliższe lata” – oświadczył rzecznik niemieckiego ministerstwa obrony.
Litwa zwróciła się do rządu w Berlinie o dostarczenie „dwucyfrowej liczby” opancerzonych GTK Boxer produkowanych przez konsorcjum ARTEC GmbH, w skład którego wchodzą firmy Krauss-Maffei Wegmann GmbH & Co. KG, Rheinmetall Radfahrzeuge GmbH i Rheinmetall Nederland B.V.
Tymczasem to nie kto inny, tylko niemiecki Rheinmetall wybudował Rosji super nowoczesne centrum szkolenia bojowego w Mulino. Kontrakt został podpisany w 2011 roku, a więc już po rosyjskiej agresji na Gruzję.
Zbudowane przez Niemców centrum znajduje się na poligonie w pobliżu Niżnego Nowogrodu. Powstało jako ośrodek doskonalenia zdolności bojowych żołnierzy Zachodniego Okręgu Wojskowego Federacji Rosyjskiej, obejmującego niemal całą europejską część Rosji i prawie połowę jej sił zbrojnych. Ma powierzchnię 500 kilometrów kwadratowych (poligon w Drawsku, jeden z największych w NATO, ma 340 km.kw).
Dzięki niemieckiej technologii, Mulino jest jednym z największych i najnowocześniejszych poligonów na świecie (podobne centra miały powstać we wszystkich okręgach wojskowych Rosji, a Rheinmetall bronił projektu nawet po inwazji Rosjan na Krym).
Kontrakt na budowę Mulino to największa od czasu wynegocjowanej w 1939 roku przez Ribbentropa i Mołotowa umowy handlowej Rosji z niemieckim przemysłem obronnym.
Litwa, Łotwa i Estonia znów bez szans?
Umowa handlowa między związkiem Sowieckim i III Rzeszą została podpisana 19 sierpnia 1939 roku w Berlinie – na kilka dni przed zawarciem Paktu Ribbentrop-Mołotow. Obejmowała dostarczenie Moskwie niemieckiej broni, technologii wojskowej i urządzeń technicznych w zamian za surowce. Była negocjowana przez ministrów spraw zagranicznych obu państw – Joachima von Ribbentropa i Wiaczesława Mołotowa.
Tydzień po zawarciu Paktu Ribbentrop-Mołotow rozpoczął się rozbiór Polski. Niemcy oraz ZSRR kontynuowały współpracę ekonomiczną, militarną oraz polityczną rozpoczętą w 1939 roku, którą dodatkowo zacieśniono poprzez zawarcie w 1940 kolejnej radziecko-niemieckiej umowy handlowej.
Dzięki tej umowie Niemcy mogli ominąć brytyjską blokadę gospodarczą, a Związek Sowiecki stał się głównym partnerem gospodarczym III Rzeszy i jej sojusznikiem. Trzy kraje bałtyckie: Estonia, Łotwa i Litwa – praktycznie w tej sytuacji bez wyjścia – podpisały zgodę na stacjonowanie na ich terenach sowieckich wojsk.
Teraz Wilno powiedziała Berlinowi „sprawdzam”
O tym, że rząd w Berlinie odrzucił prośbę Wilna i nie zgodził się na przekazanie Kitwie nowoczesnych transporterów opancerzonych typu Boxer – poinformował w niedzielnym wydaniu dziennik „Die Welt”.
Szef litewskiego MON Juozas Olekas powiedział, że na razie nie ma oficjalnej odpowiedzi i dodał, że jeśli Litwa ma również inne oferty zakupu transporterów.
„Naprawdę będziemy mieli dobry wybór. To nie jest jedna propozycja” – wyjaśnił Olekas
Niemiecki Boxer uchodzi za jeden z najnowocześniejszych i najlepszych pojazdów wojskowych tego typu na świecie.
Jego największą zaletą jest modułowość – składa się z jednakowego dla wszystkich wersji podwozia z układem napędowym i 10 dedykowanych, wymiennych modułów, decydujących o charakterze danej wersji. Nabywca dysponuje całą gamą pojazdów: od wozu wsparcia ogniowego i dowodzenia począwszy, a na transporterze medycznym skończywszy. W warunkach polowych zmiana przeznaczenia pojazdu trwa tylko około godziny, ponieważ opancerzone moduły przytwierdzone są do ramy pojazdu w czterech punktach – wyjaśnia portal dw.de.
Litwa poprosiła rząd w Berlinie o dostarczenie Boxerów w ramach transakcji Gouverment to Gouverment, co pozwoliłoby uniknąć długotrwałej procedury uzyskania zgody na zakup nowoczesnego uzbrojenia w Niemczech (partnerem handlowym nie byłby producent transporterów tylko niemieckie ministerstwo obrony).
Niemcy odmówiły, uzasadniając decyzję „potrzebami własnymi Bundeswehry”. Informację potwierdził rzecznik niemieckiego MON…
Kresy24.pl/dw.de, org.wikipedia.pl
8 komentarzy
Marcin_eeeek
23 lutego 2015 o 14:25Putin i Merkelowa – jedna klika.
nikt
23 lutego 2015 o 14:40ODPOWIEDZ NA TO JEST Siemianowice i R O S O M A K
lpu
24 lutego 2015 o 09:40Nasza licencja zabrania produkcji na export
Wacieńka
23 lutego 2015 o 16:15Bez przesady. Niemcy nie chcą sprzedać Transporterów Boxer ponieważ sami je dopiero kupują i nie ma nadwyżek. Tej nowości nie sprzedadzą na razie nikomu.Litwa może kupować podobny sprzęt gdzie tylko chce.Chętnych oferentów jest pełno.
gegroza
23 lutego 2015 o 19:10Mulino nie zostało przez Niemcow dokończone. Odmowili tez budowy drugiego ośrodka przez co ruscy domagają się odszkodowań….
asia
23 lutego 2015 o 20:35Markel nakazala chwilowe(!) wstrzymanie budowy. Ale – Rheinmetall podaje z tego powodu rzad do sadu, a rosjanie zaskarza Rheinmetall Na 100 mln Euro odszkodowania.
Rheinmetall jest to jedna z firm niemieckich, ktore wzbogacily sie o miliardy na kazdej z dwoch europejskich wojen.I nie tylko.
Poluks
24 lutego 2015 o 03:10Ruscy mogą sobie zaskarżać. Od kiedy ta swołocz dotrzymuje jakichkolwiek umów ? Ukrainie też obiecali nietykalność za Oddanie broni atomowej i co? Nie ma bardziej kłamliwych parchów od Rosjan.
Łzy Matki
26 lutego 2015 o 17:32Litwo zostaniesz sama ale samo sobie podziękuj.
Nacjonaliści rządzą już na Ukrainie, Litwie, Słowacji – ostrze tych grup dość ostentacyjnie skierowane jest przeciwko Polsce /Polakom/ – wszystko wskazuje na to że polskie społeczeństwo nie jest zadowolone z polityki rządu i też zaczyna się radykalizować – a stąd do ruchów nacjonalistycznych blisko.