Sekretarz generalny Organizacji Traktatu Północnoatlantyckiego Jens Stoltenberg powiedział, że Ukraina ma prawo do obrony i wspólnie z NATO ustali kwestię członkostwa w Sojuszu. Stwierdził to w Brukseli podczas wspólnej konferencji prasowej z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim.
Podkreślił, że NATO stoi twardo po stronie Ukrainy.
„Wszystkie państwa członkowskie popierają suwerenność i integralność terytorialną Ukrainy. I nie uznajemy nielegalnej aneksji Krymu przez Rosję. Podobnie jak wszystkie suwerenne państwa, Ukraina ma prawo do samoobrony, jak zapisano w Karcie Narodów Zjednoczonych. NATO będzie udzielało wam praktycznego wsparcia. Państwa członkowskie zapewniają szkolenia i doradzają waszym siłom zbrojnym, uczestniczą we wspólnych ćwiczeniach i dostarczają sprzęt” – powiedział, zwracając się do prezydenta Ukrainy.
„Wsparcie NATO dla Ukrainy nie jest zagrożeniem dla Rosji. Ukraina ma prawo do wyboru własnych środków bezpieczeństwa. To podstawowa zasada bezpieczeństwa europejskiego. A decyzję o tym, czy Ukraina może przystąpić do NATO, podejmą niezależnie Ukraina i 30 państw członkowskich NATO” – podkreślił.
Dodał, że Sojusz prowadzi politykę otwartych drzwi, zapisaną w Artykule 10 Traktatu Waszyngtońskiego ustanawiającego NATO. Zauważył też, że Sojusz może zaprosić inne kraje europejskie do członkostwa w NATO. W tym kontekście przypomniał szczyt NATO, który odbył się w Bukareszcie w 2008 roku, kiedy wszystkie państwa członkowskie zgodziły się, że Ukraina zostanie członkiem NATO.
„I trzymamy się tej decyzji, a także decyzji podjętych po szczycie w Bukareszcie w sprawie możliwości uzyskania przez Ukrainę członkostwa w NATO” – podkreślił.
Powtórzył, że sygnałem dla Rosji jest to, że członkostwo Ukrainy w Sojuszu zależy od samej Ukrainy i 30 państw członkowskich, które zadecydują, kiedy dokładnie Ukraina będzie gotowa do członkostwa w Sojuszu.
„Ważne jest teraz, że koncentrujemy się na reformach dla Ukrainy, aby spełniała ona standardy NATO, i z zadowoleniem przyjmuję stanowcze zaangażowanie prezydenta Zełenskiego w reformy” – powiedział.
Według niego, współdziałanie Sił Zbrojnych Ukrainy i NATO w Afganistanie czy Iraku jest ważne nie tylko dla walki z międzynarodowym terroryzmem, ale jest też szansą na rozwinięcie i wzmocnienie wzajemnej kompatybilności wojsk.
Stwierdził, że NATO wspiera politykę otwartych drzwi nie tylko słowami, ale i czynami, co w szczególności zostało udowodnione, gdy Czarnogóra i Macedonia Północna zostały zaproszone do członkostwa w sojuszu pomimo rosyjskich protestów.
„Wspieramy Ukrainę w jej wysiłkach na rzecz zbliżenia się do członkostwa w NATO. Pomagamy w reformach, w walce z korupcją, w budowaniu zdolności, w modernizacji instytucji bezpieczeństwa i obrony” – powiedział.
Stoltenberg już wcześniej zapewniał, że NATO nie pójdzie na ustępstwa wobec Rosji w kwestii dążenia Ukrainy do członkostwa w Sojuszu.
Przypomnijmy, że dziś w siedzibie Sojuszu spotkali się prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski i sekretarz generalny Organizacji Traktatu Północnoatlantyckiego Jens Stoltenberg.
Opr. TB, https://twitter.com/NATOpress/
fot. https://www.president.gov.ua/
Dodaj komentarz
Uwaga! Nie będą publikowane komentarze zawierające treści obraźliwe, niecenzuralne, nawołujące do przemocy czy podżegające do nienawiści!