Berlińska klinika Charite, gdzie hospitalizowany jest lider rosyjskiej opozycji Aleksiej Nawalny, oświadczyła w komunikacie, że „nastąpiła pewna poprawa dotycząca symptomów związanych ze spożyciem” substancji z grupy inhibitorów cholinoesterazy, i że „pacjent jest nadal utrzymywany w śpiączce farmakologicznej i oddycha za pomocą respiratora”.
Lekarze podają też, że na tym etapie leczenia nie sposób przewidzieć, czy pacjent będzie cierpiał z powodu długotrwałych następstw „tego ciężkiego zatrucia” – brzmi opinia lekarzy.
Rzeczniczka opozycjonisty Kira Jarmysz napisała na portalu społecznościowym, że „nie ma obecnie poważnego zagrożenia dla jego życia”, przyznała jednak, że zespół medyczny opiekujący się Nawalnym „wciąż powstrzymuje się od wszelkiego prognozowania”.
Szef niemieckiej dyplomacji Heiko Maas oznajmił, że Berlin gotów jest nałożyć na Rosję sankcje, jeśli okaże się, że za próbą otrucia jednego z najważniejszych przywódców antykremlowskiej opozycji stoją rosyjskie służby.
-Jeśli chodzi o gotowość Rosji do wyjaśnienia sprawy Nawalnego, będziemy postępować tak, jak w przypadku morderstwa w Tiergarten – ostrzegł Maas.
Niemiecki rząd zdumiony słowami Putina o zabójstwie w Berlinie
Sekretarz stanu USA Mike Pompeo zapowiedział we wtorek, że Stany Zjednoczone poprą wezwanie do przeprowadzenia wszechstronnego dochodzenia w sprawie próby otrucia rosyjskiego opozycjonisty, z którym wystąpiła wcześniej Unia Europejska oraz przywódcy państw unijnych.
– UE winna domagać się od władz rosyjskich umiędzynarodowienia dochodzenia ws. próby otrucia rosyjskiego opozycjonisty Aleksieja Nawalnego – powiedział dzisiaj w Berlinie po spotkaniu ministrów spraw zagranicznych UE szef polskiej dyplomacji Zbigniew Rau. – Jednomyślnie doszliśmy do wniosku, że wszyscy popieramy i tym samym UE winna poprzeć domaganie się od władz rosyjskich umiędzynarodowienia tego dochodzenia. Sprawa jest jasna. To, co się stało, ta próba otrucia czołowego działacza opozycji demokratycznej w Rosji, jednoznacznie wskazuje na stan poszanowania praw człowieka i kondycję demokracji w Federacji Rosyjskiej
Podkreślił, że trudno zaufać władzom rosyjskim, że przeprowadzą gruntowne i obiektywne śledztwo, znajdą winnych, a potem w sposób transparentny i kompleksowy podzielą się rezultatami tego dochodzenia z międzynarodową opinią publiczną.
Przypomnijmy, że kilka dni temu sekretarz stanu USA Mike Pompeo zapowiedział, że Stany Zjednoczone poprą wezwanie do przeprowadzenia wszechstronnego dochodzenia w sprawie próby otrucia rosyjskiego opozycjonisty, z którym wystąpiła wcześniej Unia Europejska oraz przywódcy państw unijnych.
Oprac. MaH, polskieradio24.pl
fot. Wikimedia Commons, CC
Dodaj komentarz
Uwaga! Nie będą publikowane komentarze zawierające treści obraźliwe, niecenzuralne, nawołujące do przemocy czy podżegające do nienawiści!