Dziś przypada 650. rocznica śmierci Kazimierza Wielkiego, króla, od którego panowania rozpoczyna się potęga Rzeczypospolitej. Będzie trwać kilka wieków i która nie pozwoli zginąć narodowi polskiemu nawet wtedy, gdy utraci on swoje państwo. Za rządów Kazimierza Wielkiego do Królestwa Polskiego przyłączono Ruś Czerwoną ze Lwowem.
“W rocznicowej książce o sprawiedliwym, odważnym i gospodarnym władcy opowiadają dwaj wybitni autorzy. Prof. Krzysztof Ożóg, naukowiec i badacz o olbrzymiej wiedzy, prowadzi nas przez te czasy świetnym piórem, a mistrz Adam Bujak swoim artystycznym obiektywem pięknie pokazuje to, co zostało do dziś z epoki Kazimierza Wielkiego. A zostało niemało! Na dodatek ostatnimi laty bardzo wiele zamków, kościołów i murów obronnych wspaniale odrestaurowano, co można podziwiać także na kartach „Narodzin potęgi”.” – czytamy w opisie książki “Narodziny potęgi” wydanej z okazji 650. rocznicy śmierci Kazimierza Wielkiego
Jak podkreślają wydawca (Biały Kruk) i autorzy, ostatnie kilkanaście lat w III RP cechowało się umniejszaniem polskiej historii, nawet jej deprecjonowaniem, czy skracaniem, a opowiadanie o średniowieczu – które przyniosło światu m.in. uniwersytety – zostało przez wielu „postępowych” naukowców i publicystów uznane za propagowanie wstecznictwa. “Tymczasem dorobek wieków średnich jest olbrzymi, czego dowodem jest również polska historia. Kazimierz III, nazwany potem Wielkim, faktycznie zastał Polskę drewnianą, a zostawił murowaną. Trzeba jednak pamiętać o wielu innych jego dokonaniach. Był bowiem także wielkim prawodawcą, z którego dorobku korzysta się do dziś! Budował nie tylko warownie i zamki, ale lokował dziesiątki nowych miast, fundował dziesiątki kościołów. Kronikarze pisali, że umiłował pokój, a jednak nie lękał się nieprzyjaciół i prowadził też zwycięskie wojny. Zreformował skarb koronny, rozsądnymi decyzjami i polityczną roztropnością doprowadził do prawdziwego rozkwitu gospodarki. Prawie podwoił obszar państwa” – piszą i przypominają słowa Jana Długosza o Kazimierzu Wielkim:
„Pałał gorącą chęcią powiększenia i uświetnienia swego Królestwa Polskiego”
Krzysztof Ożóg, Adam Bujak, Narodziny potęgi. Dziedzictwo Kazimierza Wielkiego, Wydawnictwo Biały Kruk, 2020
Dodaj komentarz